02.06.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2023 r., sygn. I FSK 745/19

Podatek od towarów i usług

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (spr.), Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 7 stycznia 2019 r. sygn. akt III SA/Gl 912/18 w sprawie ze skargi A. w X. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 lipca 2018 r. nr 0114-KDIP1-2.4012.236.2018.1.KT w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz A. w X. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 7 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Gl 912/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach - po rozpoznaniu skargi A. GmbH w X. w Niemczech (dalej: Strona lub Spółka, lub Skarżąca) - uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) z dnia 7 czerwca 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.236.2018.1.KT w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Stan sprawy przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji

2.1. We wniosku z dnia 11 kwietnia 2018 r. o wydanie interpretacji Spółka w szczególności podała: - jest podmiotem gospodarczym prawa niemieckiego dla którego miejscem prowadzenia działalności gospodarczej i siedziby firmy są Niemcy, a podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja i dystrybucja obuwia; - będzie dokonywała przemieszczania własnych towarów na teren Polski, wobec czego może się zdarzyć, że Spółka dokona: (1) nabycia towarów (obuwia) spoza UE będzie odprawiała go w Polsce i wówczas wykaże w Polsce import towarów i opodatkuje go zgodnie z zapisami polskiej ustawy VAT; (2) przemieszczenia towarów własnych z innego kraju UE (uprzednio zaimportowanych lub wyprodukowanych w tym innym kraju) na terytorium Polski wówczas wykaże w Polsce WNT i opodatkuje zgodnie z polską ustawą o VAT; (3) nabycia towarów (butów uprzednio zaimportowanych lub wyprodukowanych w innym kraju UE) z tego innego kraju UE na terytorium Polski i wówczas rozpozna w Polsce WNT i opodatkuje je zgodnie z polską ustawą VAT.

Spółka rozważa, we wszystkich trzech sytuacjach, aby transport towarów z kraju spoza UE lub z kraju UE do Polski odbywał się do magazynu partnera biznesowego (dalej: Partner) z nią niepowiązanego, mającego siedzibę w Polsce. Umowa z Partnerem nie będzie określała udostępniania całości ani określonej części magazynu, co będzie ją odróżniać od usługi magazynowej. Nie będzie też określony czasokres składowania towaru. Spółka nie posiada na terenie Polski żadnego zaplecza własnego niezbędnego dla prowadzenia działalności gospodarczej (ludzkiego, biurowego, technicznego), nie będzie nabywać innych usług ani towarów. Będzie weryfikować jedynie wywiązywanie się Partnera z warunków umowy. Kontakty z kontrahentami, negocjacje handlowe, zawieranie umów będą prowadzone i realizowane z Niemiec. Po wykonaniu usługi przez Partnera towar będzie: sprzedawany odbiorcom końcowym (konsumentom).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne