02.06.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 782/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1051/09 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 30 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II, III kwartał i za miesiące od października do grudnia 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 7.200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 26 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1051/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 30 marca 2009 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II i III kwartał i za miesiące od października do grudnia 2006 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z 30 czerwca 2008 r. określającą skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za trzy pierwsze kwartały 2006 r. oraz za miesiące od października do grudnia 2006 r. Organy ustaliły bowiem, że skarżący handlował złomem i w badanym okresie rozliczeniowym zaewidencjonował i rozliczył podatek naliczony wynikający z 76 faktur VAT wystawionych przez R. Z. oraz z 51 faktur VAT wystawionych przez R. Z., które nie odzwierciedlały opisanych w nich zdarzeń, co zgodnie z art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) wykluczało możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z przedstawionych faktur. Jak wynikało z zebranego materiału R. Z. w 2006 r. nie prowadził w ogóle działalności gospodarczej, a wskazywane w dokumentach miejsce prowadzenia jego działalności znajdowało się w mieszkaniu, w którym nigdy nie była prowadzona działalność gospodarcza. R. Z. również nie prowadził w 2006 r. działalności gospodarczej, a w miejscu wskazanym jako siedziba firmy działalność prowadził inny podmiot. Obaj kontrahenci nie posiadali stosownego zaplecza technicznego. Skarżący oświadczył, iż wyrzucał dokumenty, płatności były zaś dokonywane gotówką bez pokwitowania. Z zeznań R. Z. wynika zaś, że nie sprzedawał złomu, nie pamięta nazwiska skarżącego, jednak nie kwestionuje ewentualnego wystawienia faktur, bowiem wypisywał faktury na zlecenie J. S., który dostarczał mu wszystkie niezbędne dane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne