Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. II OSK 1023/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędzia del. WSA Aleksandra Łaskarzewska ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 24 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 marca 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 1502/07 w sprawie ze skargi T. T. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Dnia 12 marca 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem, wydanym w sprawie o sygn. IV SA/Wa 1502/07, oddalił skargę T. T. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] czerwca 2007 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym.
Decyzją z dnia z [...] stycznia 2007 r., nr [...], Prezydent m.st. Warszawy, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wszczętego na wniosek E. i Z. Ł., podnoszących iż T. T. od wielu lat nie mieszka w lokalu nr [...] przy ul. [...] w Warszawie, orzekł o odmowie wymeldowania T. T. z przedmiotowego lokalu. W trakcie postępowania administracyjnego T. T. oświadczył, iż mieszka od urodzenia w lokalu nr [...] przy ul. [...] wraz z matką M. B., jej siostrą I. C. oraz jej dwoma synami, nigdy lokalu nie opuszczał oraz że zajmuje w nim jeden pokój gdzie znajdują się wszystkie jego rzeczy osobiste oraz gdzie koncentruje się jego życie prywatne. Wnioskodawczyni - E. Ł. oświadczyła natomiast, iż jako właścicielka nieruchomości przy ul. [...] w Warszawie wie kto mieszka w budynku i wskazała, że T. T. wspólnie z matką M. B. są zameldowani w lokalu nr [...] przy ul. [...], ale tam nie mieszkają. Oświadczenia powyższe potwierdził jej mąż Z. Ł.. Przeprowadzone, w dniu 18 października 2006 r., oględziny lokalu nr [...] przy ul. [...] w Warszawie, wskazały, że przedmiotowy lokal składa się z czterech pokoi a jeden z nich zajmuje T. T.. Obecna podczas oględzin I. C., najemczyni lokalu, potwierdziła, fakt zamieszkiwania w nim siostry M. B. i jej syna T. T.. Okoliczność powyższą potwierdzili również świadkowie I. S., W. S., Z. C. i R. M.. W piśmie Komendy Rejonowej Policji [...] z dnia 4 października 2006 r. wskazano, iż M. B. i T. T. nie przebywają pod adresem lokal nr [...] przy ul. [...] w Warszawie od około 14 lat. Ponadto organ zwrócił się do Komendy Rejonowej Policji [...] o potwierdzenie faktu zamieszkiwania zainteresowanego wskazanym lokalu. W odpowiedzi, pismem z dnia 24 października 2006 r., Policja poinformowała organ, iż nie udało się sprawdzić oświadczeń I. C. twierdzącej, iż siostrzeniec zamieszkuje w przedmiotowym gdyż nie wpuściła dzielnicowego do lokalu. W dniu 12 grudnia 2006 r. przesłuchany został W. B. brat męża M. B. - matki T. T., który oświadczył, iż wymienione osoby mieszkają na stałe na [...] w W. przy ul. [...], a T. T. odwiedza budynek przy ul. [...] nr [...] w Warszawie niezwykle rzadko oraz nie posiada w nim żadnych rzeczy osobistych. L. B., mąż M. B. oświadczył, iż T. T. jest jego pasierbem i bywa pod adresem ul. [...] w W. rzadko. Świadek podkreślił, iż życie osobiste jego żony i pasierba skoncentrowane jest w miejscu ich meldunku stałego czyli przy ul. [...] w lokalu nr [...] w W.. Również M. B. oświadczyła, iż razem z synem zamieszkuje w przedmiotowym lokalu oraz iż syn nie posiada rzeczy osobistych w lokalu przy ul. [...] w W. natomiast posiada do niego klucze.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty