Wyrok NSA z dnia 25 maja 2009 r., sygn. II OSK 824/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj ( spr. ) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 stycznia 2008 r. sygn. akt III SA/Po 489/07 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 stycznia 2008 r., sygn. akt III SA/Po 489/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] marca 2007 r. w przedmiocie wymeldowania oraz przyznał radcy prawnemu J. R. od Skarbu Państwa tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącej z urzędu kwotę 292,80 złotych.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż zaskarżoną decyzją Wojewoda Wielkopolski, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w związku z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. (t.j. 2006 Dz. U. Nr 139, poz. 993 ze zm.) utrzymał w mocy decyzję Burmistrza Jarocina z dnia [...] stycznia 2007 r. o wymeldowaniu M. P. oraz jej syna P. z pobytu stałego w miejscowości C. przy ulicy [...].
Organ II instancji wskazał, iż wniosek o wymeldowanie złożyli D. i E. R.. Organy meldunkowe ustaliły, iż M. P. oraz jej syn P. nie zamieszkują w przedmiotowym lokalu od 2000 r. Okoliczność ta wynika jednoznacznie z wyjaśnień osób przesłuchanych w sprawie. Powołując się na treść art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych organ uznał, iż wobec opuszczenia lokalu przez M. P. i jej syna decyzja organu I instancji o ich wymeldowaniu była uzasadniona i zgodna z prawem. Zamieszkiwanie z zamiarem stałego pobytu oznacza bowiem skoncentrowanie tam interesów życiowych, przebywanie w sensie fizycznym, realizowanie w nim swoich potrzeb oraz posiadanie rzeczy osobistych. Warunków tych dla M. P. oraz jej syna nie spełniał lokal przy ulicy [...] w C.. Organ podkreślił, że obowiązek meldunkowy, obejmujący zameldowanie i wymeldowanie się z pobytu stałego lub czasowego, służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w lokalu, nie może opierać się na fikcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty