17.02.2009 Podatki

Wyrok NSA z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. I FSK 1632/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 kwietnia 2007 r. sygn. akt III SA/Gl 908/06 w sprawie ze skargi J.B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 24 marca 2006 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 24 kwietnia 2007 r., sygn. akt III SA/GI 908/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z 24 marca 2006 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że "M.", którego właścicielem jest skarżący uzyskał od 15 czerwca 1999 r. na okres trzech lat status zakładu pracy chronionej. Decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z 4 maja 2005 r. w wyniku drugiego ponownego rozpoznania sprawy odmówiono skarżącemu stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2000 r. do maja 2002 r.

Według skarżącego nadpłata powstała na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 25 czerwca 2002 r., sygn. akt K 45/01, odnoszącego się do ochrony interesów prowadzących zakłady pracy chronionej, którzy - w zaufaniu do dotychczasowych przepisów - rozpoczęli realizację długookresowych przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych zatrudnionych w ich zakładach. Oceniając zebrany materiał dowodowy organ pierwszej instancji uznał jednak, że nie wskazuje on na podjęcie przez firmę "M." inwestycji, o których mowa we wspomnianym wyroku TK. Poniesione bowiem przez tę firmę wydatki związane były z dostosowaniem zakładu do wymogów określonych do uzyskania statusu ZPCh, zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, którym pracodawca ma obowiązek zapewnić doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne, dokończeniem przebudowy i rozbudowy budynku magazynowego o charakterze socjalno-biurowym z dostosowaniem odpowiednio dla potrzeb ZPCh. Wydatki częściowo poniesione po 30 listopada 1999 r. na zakup środków trwałych i czynności inwestycyjno-remontowe nie spełniały tez wg tego organu wymogów określonych w wyroku TK.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne