21.02.2008

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. II OSK 76/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie sędzia NSA Joanna Banasiewicz sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) Protokolant Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 września 2006 r. sygn. akt II SA/Lu 548/06 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] maja 2006 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 września 2006r. sygn. akt II SA/Lu 548/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich.

Sąd I instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2006 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] sierpnia 2004 r. wydaną na podstawie art. 151 § 1 pkt 2 k.p.a. i art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. o odmowie uchylenia ostatecznej decyzji własnej z dnia [...] września 2003 r. w przedmiocie odmowy przyznania skarżącemu M. K. uprawnień kombatanckich. W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ podał, że M. K. wnosił o przyznanie uprawnień kombatanckich z tytułu służby w Armii Krajowej w 1944 r. Ostateczną decyzją z dnia [...] września 2003 r. organ odmówił przyznania skarżącemu uprawnień kombatanckich z powodu nieudowodnienia w sprawie okoliczności, by pełnił on służbę w szeregach Armii Krajowej. Następnie M. K. zgłosił nowe dowody w sprawie, wobec czego Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie art. 149 § 1 i §2 k.p.a. oraz art. 145 § 1 pkt 5 k.p.a. postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2004 r. wznowił postępowanie administracyjne w sprawie przyznania M. K. uprawnień kombatanckich z tytułu pełnienia służby w Armii Krajowej w okresie 1944 r. We wznowionym postępowaniu organ ocenił zgłoszone dowody i uznał, że nie dają one podstaw do uchylenia ostatecznej decyzji tego organu z dnia [...] września 2003 r. o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich. Zdaniem organu, świadkowie przesłuchani w sprawie nie dysponowali żadną bezpośrednią wiedzą na temat działalności M. K. w Armii Krajowej. Nie potwierdzili tych okoliczności, które wcześniej podawali w pisemnych oświadczeniach. Nie pamiętali żadnych istotnych okoliczności dotyczących ewentualnej działalności konspiracyjnej M. K. Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odmówił M. K. udzielenia pozytywnej rekomendacji, wskazując na granicę wieku przy przyjmowaniu do służby w Armii Krajowej. Natomiast korzystne dla wnioskodawcy rekomendacje pozostałych rekomendujących stowarzyszeń kombatanckich zostały wystawione w oparciu o twierdzenia świadków, których następnie świadkowie ci nie potwierdzili składając zeznania. W tej sytuacji zdaniem organu dowody te nie mogą być uznane za pozytywną przesłankę dla oceny prawnej żądania M. K. Z tych względów organ uznał, że brak jest podstaw do uchylenia we wznowionym postępowaniu ostatecznej decyzji tego organu z dnia [...] września 2003 r. o odmowie przyznania skarżącemu uprawnień kombatanckich.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne