Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2019 r., sygn. II OSK 464/17
Użycie spójnika "i" w zwrocie "zadania śledcze i operacyjne", zamieszczonym w art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o kombatantach, nie ma funkcji koniunkcyjnej, lecz ma znaczenie enumeratywne (wyliczające). Tym samym trzeba uznać, iż można pozbawić uprawnień kombatanckich osobę spoza struktur Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa lub Informacji Wojskowej, która wykonywała podczas i w związku z tą służbą zarówno zadania operacyjne i śledcze, jak też wykonywała tylko zadania śledcze lub jedynie zadania operacyjne zwalczając organizacje niepodległościowe lub osoby działające na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) Protokolant referent stażysta Aleksandra Traczuk po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej H. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 października 2016 r. sygn. akt IV SA/Wr 110/16 w sprawie ze skargi H. J. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [..] stycznia 2016 r. nr [..] w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 października 2016r. sygn. akt IV SA/Wr 110/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę H.J. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [..]stycznia 2016r. w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich.
Uzasadniając przyjęte rozstrzygnięcie Sąd Wojewódzki wskazał, że spór dotyczy prawidłowej wykładni art.21 ust 2 pkt 4 lit. c ustawy o kombatantach, zgodnie z którym uprawnienia, o których mowa w ustawie nie przysługują osobie, która w latach 1944-1956 była zatrudniona, pełniła służbę lub funkcję w aparacie bezpieczeństwa publicznego poza strukturami Urzędów Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa lub Informacji Wojskowej, jeżeli podczas i w związku z tą działalnością wykonywała zadania śledcze i operacyjne związane bezpośrednio ze zwalczaniem organizacji oraz osób działających na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd zwrócił uwagę, że w judykaturze prezentowana jest taka wykładnia powołanego przepisu, iż zwrot "zadania śledcze i operacyjne" należy interpretować rozdzielnie, gdyż nie ma on funkcji koniunkcyjnej, lecz ma znaczenie enumeratywne. Taki też kierunek wykładni przyjął Sąd orzekający w sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty