17.11.2015

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2015 r., sygn. II OSK 544/14

Skuteczne wniesienie zarzutu wymaga, uprawdopodobnienia istnienia związku przyczynowego między naruszeniem przepisów postępowania a treścią rozstrzygnięcia, polegającego na tym, że gdyby do tego uchybienia nie doszło, to treść rozstrzygnięcia podjętego wyrokiem byłaby inna.

Teza od Redakcji

 

Dnia 17 listopada 2015 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2015 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2013 r. sygn. akt IV SA/Wa 1490/13 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 października 2013 r., sygn. akt IV SA/Wa 1490/13 oddalił skargę M. S. na decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji.

Powyższy wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Pismem z dnia 6 lutego 2008 r. M. S. wystąpił do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie dla celów kombatanckich decyzji potwierdzającej, że wnioskodawca jako dziecko został odebrany rodzicom w celu poddania eksterminacji i przymusowemu wynarodowieniu, tj. potwierdzenia okoliczności, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2012 r., poz. 400 - dalej zwana, jako "ustawa o kombatantach").

Podczas przesłuchania w dniu [...] marca 2008 r. w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w S. M. S. zeznał, że jako 3-letnie dziecko został razem z matką wywieziony z L. do miejscowości M. Tam niemiecka policja oddzieliła go od matki. Matka trafiła do fabryki koców, a on został umieszczony w przytułku przy fabryce. Matka nie mogła go widywać, ale znała jego miejsce pobytu. Miała z nim rzadko kontakt wzrokowy, gdyż przytułek był usytuowany obok fabryki. Opiekę nad dziećmi w przytułku sprawował niemiecki personel. W przytułku panował zakaz używania języka polskiego i nakaz mówienia po niemiecku, stosowane były kary cielesne za używanie języka polskiego, dzieci były głodzone, pozbawione opieki lekarskiej. Matka odebrała M. S. z przytułku w kwietniu 1945 r., po wkroczeniu wojsk radzieckich do Miastka. M. S. nie wskazał żadnych świadków mogących potwierdzić wnioskowane okoliczności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne