Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2018 r., sygn. II OSK 262/17
Nie ma podstaw do formułowania tezy, że skoro skarżący brał udział w „przepychankach", to w sposób świadomy brał udział w wystąpieniu o wolność i suwerenność. W sytuacji, w której w manifestacjach bierze udział nawet 100 tys. osób (a tak oceniana jest liczba protestujących w czasie wydarzeń czerwcowych w Poznaniu), nie można w sposób jednoznaczny założyć, że każdy ich uczestnik, nawet przypadkowy, może w sposób świadomy i w każdej chwili zrezygnować z dalszego udziału w proteście i uniknąć ewentualnych przepychanek lub nawet bezpośredniej konfrontacji z wojskiem skierowanym do pacyfikacji protestu kombatantów z uwagi na stanowisko wskazane powyżej jako zagadnienie kluczowe.
Teza od Redakcji
Dnia 16 stycznia 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak /spr./ sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant starszy inspektor sądowy Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Po 502/16 w sprawie ze skargi Z.G. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 listopada 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Z.G. (dalej jako "skarżący") na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z [...] maja 2016 r. w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty