Wyrok NSA z dnia 1 lipca 2008 r., sygn. II OSK 739/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ Sędziowie sędzia NSA Jerzy Jurkiewicz sędzia NSA Małgorzata Stahl Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 1 lipca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 17 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Łd 382/06 w sprawie ze skargi H. R. na decyzję Wojewody Ł. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie wymeldowania 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od H. R. na rzecz Wojewody Ł. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 stycznia 2007 r., sygn. akt III SA/Łd 382/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - po rozpoznaniu skargi H. R. - uchylił decyzję Wojewody Ł. z dnia [...] w przedmiocie wymeldowania; zasądził od Wojewody Ł. na rzecz H. R. kwotę [...]zł tytułem zwrotu kosztów postępowania oraz orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się wyroku.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż Prezydent Miasta K. decyzją z dnia [...]odmówił wymeldowania H. R. z pobytu stałego w lokalu nr [...] przy ul. [...] w K.. Z oceny organu I instancji wynikało, że H. R. nie przebywa w miejscu zameldowania na pobyt stały, ale okoliczności sprawy świadczą o tym, że opuszczenie przez nią lokalu nie było ani dobrowolne, ani trwałe.
Wojewoda Ł. - po rozpatrzeniu odwołania W. R. - decyzją z dnia [...] uchylił decyzję organu I instancji i orzekł o wymeldowaniu H. R. z pobytu stałego w przedmiotowym lokalu. Organ odwoławczy wyjaśnił, że stanowiące materialno - prawną podstawę decyzji przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (t. j. Dz. U. z 2001 r., Nr 87, poz. 960 ze zm.) mają przede wszystkim charakter porządkowy, a ich głównym celem jest, aby rejestracja osoby w danym miejscu była zgodna ze stanem faktycznym. Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Wojewoda Ł. wskazał, że jedyną przesłanką warunkującą wymeldowanie jest przesłanka opuszczenia lokalu, przy czym nie wystarczy ustalić, iż dana osoba nie przebywa w lokalu, ale należy wyczerpująco wyjaśnić, czy opuszczenie lokalu przez daną osobę było dobrowolne i trwałe. O "opuszczeniu miejsca pobytu" w rozumieniu przepisów ustawy o ewidencji ludności można mówić wówczas, gdy osoba fizyczna nie przebywa w lokalu mieszkalnym, w którym miała zorganizowane centrum życiowe oraz gdy nieprzebywanie jest wynikiem woli, zamiaru tej osoby. H. R. w miejscu zameldowania na pobyt stały nie zamieszkuje od prawie [...] lat, to jest od kiedy wyprowadziła się do prowadzonego przez siebie zajazdu na ul. [...]. Jak twierdzi, miejsca tego nie traktuje jako miejsca pobytu stałego, lecz jedynie jako miejsce pobytu czasowego. Nie wyklucza, że w jakiejś perspektywie czasowej zakończy działalność gospodarczą i będzie chciała powrócić do miejsca zameldowania, jednakże z uwagi na agresję byłego męża może okazać się to niemożliwe. Obecnie lokal ten stoi pusty i jest zdewastowany. Swoje rzeczy do nowego miejsca H. R. przewoziła sukcesywnie do [...] Kluczy do mieszkania nie posiada, ale sama opłaca wszystkie koszty związane z utrzymaniem mieszkania. Ze względu na stan zdrowia chciałaby wrócić do tego lokalu, ale obawia się, że były mąż będzie ją dręczył. W tym celu złożyła do sądu wniosek o przyznanie jej na czas trwania postępowania o podział majątku (sygn. akt [...]) prawa do wyłącznego korzystania z omawianego lokalu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty