Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2008 r., sygn. I OSK 821/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Anna Lech sędzia NSA Anna Łukaszewska- Macioch Protokolant Anna Harwas po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2008r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 31 sierpnia 2006r. sygn. akt I SA/Wa 318/06 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Ministra Transportu i Budownictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 sierpnia 2006 r. sygn. akt I SA/Wa 318/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. K. na decyzję Ministra Transportu i Budownictwa z dnia [...] nr [...], którą utrzymana została w mocy decyzja Wojewody M. z dnia [...] nr [...], zezwalająca Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad niezwłoczne zajęcie nieruchomości i nadająca temu zajęciu rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny, wskazując na wyjątkowy charakter regulacji prawnej w tym zakresie, wyjaśnił:
Przedmiotem kontroli Sądu jest rozstrzygnięcie wydane na podstawie art. 17 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg krajowych (Dz. U. Nr 80, poz. 721 ze zm.), stanowiący, że po wszczęciu postępowania wywłaszczeniowego, wojewoda, na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, udziela - w uzasadnionych przypadkach -zezwolenia na niezwłoczne zajęcie nieruchomości przeznaczonych na pasy drogowe, a decyzji nadaje rygor natychmiastowej wykonalności, jeżeli jest to niezbędne do wykazania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Z brzmienia tego przepisu wynika, że wystąpienie przesłanek obliguje wojewodę do wydania decyzji zezwalającej na niezwłoczne zajęcie nieruchomości. Spełnienie przesłanek polega na wykazaniu, że postępowanie wywłaszczeniowe zostało wszczęte, co Generalna Dyrekcja wykazała, zaś Wojewoda nie bada prawidłowości wszczęcia i prowadzenia wywłaszczenia. Fakt, że istnieje konieczność zastosowania tego szczególnego rozwiązania, co w sprawie zostało uzasadnione przez Generalną Dyrekcję niezbędnością zrealizowania celu publicznego - budowy autostrady [...], współfinansowaniem jej przez budżet i środki Unii Europejskiej, które mogą zostać utracone, jeśli droga nie zostanie w terminie zrealizowana oraz znaczeniem dla społeczności lokalnej i strategicznym dla regionu Polski [...]. Nie było zatem podstaw do uchylenia decyzji, które nie są sprzeczne z prawem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty