05.06.2008

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 626/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Rzążewska Sędziowie Sędzia NSA Stanisław Nowakowski Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Protokolant Andżelika Borek po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 24 października 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 582/05 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 października 2006 r., sygn. akt III SA/Kr 582/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A. M. na decyzję Wojewody M. z dnia [...] w przedmiocie wymeldowania.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, iż zaskarżoną decyzją Wojewoda M. utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] orzekającą o wymeldowaniu A. M. z pobytu stałego w K. przy ul. [...]. W odwołaniu od decyzji organu I instancji A. M. zarzucił, że zaskarżona decyzja narusza przepisy art. 7, art. 75 § 1, art. 77 § 1, art. 78 § 1, art. 80 i art. 86 k.p.a. oraz art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Wniósł o stwierdzenie nieważności zaskarżonej decyzji lub jej uchylenie i przekazanie sprawy organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia.

Organ odwoławczy podniósł, że zgodnie z treścią przepisu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87, poz. 960 ze zm.) - w brzmieniu ustalonym ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 93, poz. 887) - organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad dwa miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się. Przez opuszczenie lokalu, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, należy rozumieć opuszczenie dobrowolne. Nie jest natomiast opuszczeniem dobrowolnym opuszczenie, do którego strona została zmuszona, jeśli podjęła ona przewidziane prawem środki w celu obrony swych praw do przebywania w tym lokalu (wyrok NSA z 23 kwietnia 2001r., sygn. NSA 3169/00). Organ odwoławczy zaznaczył, że sprawa wymeldowania A. M. była już dwukrotnie przedmiotem postępowania odwoławczego. Organ I instancji wykonał wszystkie wytyczne, a więc zarzut rażącego naruszenia przepisów kodeksu postępowania administracyjnego jak i przepisów ustawy merytorycznej są bezzasadne. W sprawie bezsporne jest, że A. M. kilka lat temu - wówczas jako osoba małoletnia - opuścił lokal przy ul. [...] w K. W [...] r. A. M. uzyskał pełnoletniość i jako osoba dorosła nie podejmował jakichkolwiek działań zmierzających do ponownego zamieszkania w rzeczonym lokalu. A. M. nie przedłożył żadnego orzeczenia sądowego wskazującego na przywrócenie posiadania. Z akt nie wynika też, aby podejmował jakiekolwiek rozmowy z właścicielką lokalu na temat możliwości i warunków zamieszkania. Sprawy, które toczyły się przed sądami dotyczyły rodziców odwołującego. Deklarowanie chęci powrotu w bliżej nieokreślonym czasie oraz zaniechanie działań zmierzających do ponownego zamieszkania świadczy, zdaniem organu, o trwałym i dobrowolnym opuszczeniu lokalu. Organ za niewiarygodne uznał twierdzenia A. M., że powodem niezamieszkiwania w tym lokalu jest obawa o swoje bezpieczeństwo, gdyż obecnie lokal ten jest pustostanem. Organ wskazał, że zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych pobytem stałym jest zamieszkiwanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Pozostawienie zameldowania na pobyt stały pod dotychczasowym adresem byłoby jedynie fikcją meldunkową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne