02.04.2008

Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2008 r., sygn. I OSK 886/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2007 r. sygn. akt IV SA/Gl 960/05 w sprawie ze skargi L. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 stycznia 2007 r. o sygn. akt IV SA/Gl 960/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu skargi L. S. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] w przedmiocie dodatku mieszkaniowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Decyzją z dnia [...] Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta K. z dnia [...] o przyznaniu L. S. dodatku mieszkaniowego w kwocie 89,81 złotych miesięcznie za okres od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 30 czerwca 2003 r. W motywach rozstrzygnięcia Kolegium wskazało, iż przy ustalaniu wysokości przedmiotowego świadczenia bierze się pod uwagę okresowe wydatki na gospodarstwo domowe związane z zajmowaniem lokalu za ostatni miesiąc, tj. miesiąc, w którym składany był wniosek. Organ II instancji stanął na stanowisku, iż dokonując wyliczenia wydatków na mieszkanie, nie podlega uwzględnieniu należność z tytułu zużycia wody, uprzednio wpłacona zaliczkowo i podlegająca wyrównaniu w styczniu 2003 r.

Na skutek skargi L. S. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 10 lutego 2005 r. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. Sąd stwierdził, iż nie została wyjaśniona kwestia daty złożenia wniosku o dodatek mieszkaniowy, gdyż w ocenie Sądu nastąpiło to prawdopodobnie w dniu 8 stycznia 2003 r. Stąd za niewiarygodne uznał twierdzenia strony, że miało to miejsce w dniu 30 grudnia 2002 r., jak też organów, że dniem złożenia podania był 16 grudnia 2002 r. Powyższa okoliczność ma istotne znaczenie z uwagi na okres wypłaty dodatku oraz jego wysokość, bowiem data zgłoszenia żądania implikuje wysokość dochodów gospodarstwa domowego oraz wydatków na mieszkanie. Sąd wskazał również na konieczność uwzględnienia w wydatkach na lokal opłat za wodę w wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków. Polecił organowi orzekającemu rozliczenie zaległości z tego tytułu za poszczególne miesiące.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne