18.04.2008

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2008 r., sygn. II FSK 326/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krystyna Nowak (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA (del.) Jadwiga Danuta Mróz, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. E. A. z siedzibą w D. (następca prawny R. P. A.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 września 2006 r. sygn. akt III SA/Wa 2115/06 w sprawie ze skargi R. E. A. z siedzibą w D. (następca prawny R. P. A.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 24 lutego 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od R. E. A. z siedzibą w D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 5.400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 września 2006 r. sygn. akt III SA/Wa 2115/06, wydanym na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R. (następca prawny R.) z siedzibą w D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 24 lutego nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, że 15 października 2002 r. w W. zawarta została pomiędzy Skarbem Państwa, reprezentowanym przez Ministra Skarbu Państwa - jako sprzedającym, a spółką prawa niemieckiego R., jako kupującym - umowa sprzedaży akcji spółki akcyjnej S.

Skarżąca 29 października 2002 r. złożyła w Urzędzie Skarbowym W. deklarację PCC-1 oraz uiściła podatek od czynności cywilnoprawnych, obliczony wg stawki obniżonej 0,5%, ze względu na to, iż jedna ze stron czynności cywilnoprawnej - Skarb Państwa korzystał z podmiotowego zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Następnie 8 lipca 2003 r., skarżąca na podstawie art. 75 § 2 pkt 1 lit. b/ ustawy - Ordynacja podatkowa wystąpiła do organu podatkowego pierwszej instancji z żądaniem stwierdzenia nadpłaty powstałej w skutek nienależnego w jej ocenie uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży akcji S. S.A. Podatek został uiszczony nienależnie. Sprzedaż nie podlegała podatkowi zgodnie z art. 2 pkt 4 u.p.c.c., jako że Skarb Państwa w zakresie przedmiotowej transakcji był podatnikiem podatku od towarów i usług świadczącym usługę pośrednictwa finansowego (65.23 KWiU), która korzystała ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - dalej w skrócie ustawy o podatku VAT. Dla poparcia swojego stanowiska Spółka powołała szereg orzeczeń sądowych wydanych pod rządami ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 4, poz. 23 ze zm.), z których wynikało zasadniczo, że w ocenie Sądów orzekających w tych sprawach "sprzedaż akcji mogła mieć charakter pośrednictwa finansowego w pojęciu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i tym samym podlegać zwolnieniu od opłaty skarbowej na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a/ ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne