Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 532/05
W przypadku zarzutu naruszenia prawa materialnego uzasadnienie powinno wskazywać na czym polegała błędna wykładnia wskazanego przepisu prawa materialnego, dokonana przez WSA dla potrzeb oceny zgodności z prawem zaskarżonego aktu administracyjnego i jaka - zdaniem skarżącego - powinna być wykładnia prawidłowa bądź na czym polegało niewłaściwe zastosowanie takiego przepisu (błąd subsumpcji) i jakie powinno być stosowanie właściwe.
Stawiając zarzut naruszenia przepisów procesowych skarżący winien wskazać jaki istotny wpływ to naruszenie miało na treść rozstrzygnięcia: czy gdyby WSA tego uchybienia nie popełnił możliwy byłby (co do istoty sprawy) inny wyrok.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z 21 stycznia 2005 r. sygn. akt 1 SA/Gd 1594/01, po rozpoznaniu skargi T." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni, uchylił decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z 20 lipca 2001 r. Nr IS.BP/82/58/01/Akr w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych za 1996 r. Z uzasadnienia wyroku wynikało, że - wg ustaleń organów podatkowych - Spółka m.in. zaniżyła przychód o kwotę 41.862,20 stanowiącą wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń z tytułu korzystania z cudzego kapitału, tj. niewypłaconego udziałowcom czystego zysku" za lata 1992 - 1995.
W poszczególnych latach Spółka uzyskiwała dodatni wynik finansowy w postaci zysku, który Zgromadzenie Wspólników w drodze corocznej uchwały przekazywało na fundusz rezerwowy. W związku z tym w 1996 r. dysponowała środkami pieniężnymi pochodzącymi z niewypłaconego wspólnikom czystego zysku za okres 1992-1995, gromadzonymi w funduszu rezerwowym w łącznej kwocie 163.181,14 zł. Do dnia 31 grudnia 1996 r. wymienione środki pieniężne nie zostały wypłacone przez spółkę wspólnikom.
Wartość nieodpłatnego świadczenia otrzymanego przez podatnika organy wyceniły według stawki oprocentowania kredytu refinansowego udzielanego przez NBP w roku 1996.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty