06.03.2007

Wyrok NSA z dnia 06.03.2007, sygn. II FSK 317/06

Ani przepisy kpa ani ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji nie przewidują środka zaskarżania w postaci zażalenia na postanowienie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Postanowienie takie wydawane jest przez organ w oparciu o art. 134 kpa

Wyrokiem z dnia 7 października 2005 r. (sygn. akt I SA/Gd 668/03) Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Magdaleny B. i Barbary B. - Firma Handlowa G... s.c. w Gdańsku na postanowienie Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 14 maja 2003 r. w przedmiocie prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Z przyjętego przez Sąd stanu faktycznego wynikało, że pełnomocnik firmy G., pismem z dnia 3 marca 2003 r., uzupełnionym pismem z dnia 7 marca 2003 r., złożył zarzuty w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego. Postanowieniem z dnia 2 kwietnia 2003 r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku pozostawił wskazane wyżej pismo strony bez rozpoznania, powołując się na treść art. 64 k.p.a. Na to postanowienie pełnomocnik strony złożył zażalenie adresowane do Izby Skarbowej.

Przywołanym na wstępie postanowieniem z dnia 14 maja 2003 r. Izba Skarbowa stwierdziła niedopuszczalność zażalenia. Organ wskazał, że według art. 17 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym (Dz.U. z 2002 r., Nr 110, poz. 968 ze zm.) - dalej: u.p.e.a.", na postanowienia wydane w sprawach dotyczących postępowania egzekucyjnego zażalenie służy, gdy ta ustawa lub Kodeks postępowania administracyjnego tak stanowi. Ustawa nie reguluje kwestii pozostawienia podania bez rozpoznania, zatem na podstawie art. 18 u.p.e.a. stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, który normuje to zagadnienie w art. 64. Natomiast w myśl art. 141 § 1 k.p.a. na wydane postanowienia służy zażalenie tylko wówczas, gdy Kodeks tak stanowi. W przypadku, o którym mowa w art. 64 § 1 i 2, Kodeks nie przewiduje możliwości wniesienia zażalenia (lub innego środka odwoławczego) od orzeczenia o pozostawieniu pisma bez rozpoznania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne