11.06.2008 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 czerwca 2008 r., sygn. II FSK 556/07

W wyniku uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu postępowania upadłościowego upadły dłużnik odzyskuje prawo do rozporządzania swoim majątkiem. Oznacza to, iż niezaspokojone w tym postępowaniu wierzytelności mogą być dochodzone z całego majątku dłużnika. Wszczęta po ukończeniu postępowania upadłościowego egzekucja administracyjna prowadzona jest z majątku nie wchodzącego do masy upadłości. Art. 63 § 1 Prawa upadłościowego określał skutki toczenia się lub wszczęcia egzekucji administracyjnych w stosunku do zainicjowanego postępowania upadłościowego, natomiast rozpoznawana sprawa dotyczy egzekucji prowadzonej po zakończeniu postępowania upadłościowego. Przepis ten nie wykluczał możliwości prowadzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych po zakończeniu procedury upadłościowej, co do należności nie objętych postępowaniem upadłościowym albo też objętych , ale nie zaspokojonych, bądź zaspokojonych jedynie w części . Po ukończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego wyciąg z ustalonej listy wierzytelności , zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy na jej poczet przez wierzyciela otrzymanej , jest tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu.

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 listopada 2006 r. (I SA/Bd 488/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Ryszardy W... na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 19 maja 2006 r. nr SE-7241 -41/06 w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oraz odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, iż z majątku R. W... Dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Toruniu prowadzi postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułów wykonawczych, obejmujących należności z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W toku tego postępowania organ egzekucyjny dokonał zajęcia prawa majątkowego stanowiącego wynagrodzenie dłużniczki za pracę. W związku z powyższym R. W... złożyła zarzuty w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego wskazując, iż obowiązek objęty tytułami wykonawczymi wygasł wskutek zakończonego w dniu 13 maja 2005 r. postępowania upadłościowego. W związku z powyższym prowadzone postępowanie powinno zostać umorzone. Postanowieniem z dnia 27 grudnia 2005 r. Dyrektor ZUS w Toruniu odmówił uznania zarzutu wygaśnięcia obowiązku spłaty należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego. Następnie, po rozpoznaniu zażalenia na to postanowienie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 16 marca 2006 r. uchylił zaskarżony akt w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji.

Uwzględniając okoliczności wskazane przez organ odwoławczy, Dyrektor ZUS, po ponownym rozpatrzeniu sprawy oraz po zapoznaniu się ze stanowiskiem wierzyciela wyrażonym w postanowieniu ZUS Oddział w Toruniu Inspektorat w Grudziądzu z dnia 3 kwietnia 2006r., postanowieniem z 3 kwietnia 2006 r. nr GZR/E/78/2006 odmówił uznania zarzutu wygaśnięcia obowiązku spłaty należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne