Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2006 r., sygn. I FSK 450/05
1. Skro ustawodawca stworzył podanikowi możliwość oceny charakteru jego działalności (sezonowa czy całoroczna) dla potrzeb przedstawienia wymaganych prawem danych w deklaracji podatkowej, w celu realizacji prawa podatnika objętego reżimem wynikającym z przepisów art. 21 ustawy o podatku od towarów i usług, to jego działania podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem nie moga rodzić niekorzystnych skutków w postaci obciążenia do dodatkowym zobowiązaniem podatkowym.
2. Nie jest możliwe zaakceptowanie, na gruncie zasady wyrażonej w art. 2 Konstytucji RP sytuacji, aby podatnik korzystający z możliwości stworzonej wyraźnie przez ustawodawcę w przepisie art. 21 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nieuwzględnienia jego wniosku przez urząd skarbowy, mógł być obciążony kwotą dodatkowego zobowiązania podatkowego tylko z tego powodu, że złożył zgodną ze swoim wnioskiem deklarację podatkową.
Wyrokiem z dnia 16 grudnia 2004 r., sygn. akt I SA/Po 1944/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, po rozpoznaniu skargi Spółki z o. o., uchylił decyzjęIzby Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 5 lipca 2002 roku i poprzedzającą jądecyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 26 marca 2002 roku w części ustalającejdodatkowe zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 2001 r. W pozostałym zakresie Sąd oddalił skargę i zasądził od Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze na rzecz strony skarżącej kwotę 2.700zł tytułem zwrotu kosztów postępowania oraz wstrzymał wykonanie zaskarżonych decyzji w części uchylającej do czasu uprawomocnienia się wyroku.
Jak wynika z treści uzasadnienia wyroku, strona skarżąca w miesiącu grudniu 2001 r. wykazała w złożonej deklaracji VAT-7 nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w wysokości 169.000,00zł do zwrotu na rachunek bankowy, jako różnicę pomiędzy podatkiem naliczonym od dokonanych zakupów pozostałych w wysokości 208.049,00zł, a podatkiem należnym w wysokości 39.049,00zł. Urząd Skarbowy po przeprowadzonej kontroli podatkowej, decyzją z dnia 26 marca 2002 r. zakwestionował wykazaną przez stronę w deklaracji VAT-7 wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy i określił wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w kwocie 121.803,00zł, kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc w wysokości 47.197,00zł oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 14.159,10zł odpowiadające 30 % kwoty zawyżenia różnicy podatku do zwrotu. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w sprawie nie ma zastosowania art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), ponieważ wykazana przez stronę wysokość zwrotu różnicy podatku nie jest uzasadniona sezonowością prowadzonej przez nią działalności. Jako podstawę prawną prawidłowego określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu organ wskazał przepis art. 21 ust. 1, 2 i 3 powołanej ustawy. Przepis art. 27 ust. 6 tej ustawy wskazano jako podstawę ustalenia dodatkowego zobowiązania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty