Wyrok NSA z dnia 20 września 2006 r., sygn. I FSK 1126/05
1. Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym nie ma charakteru nadpłaty w rozumieniu art. 72 ordynacji. W zakresie, w jakim ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przewiduje zwrot różnicy podatku na podstawie swojej regulacji, nie ma zastosowania instytucja stwierdzenia nadpłaty określona w art. 75 ordynacji podatkowej, unormowania natomiast przewidzianego w art. 21 ust. 7 u.p.t.u.
2. Skoro kwestia zwrotu różnicy podatku za dane okresy rozliczeniowe była objęta toczącym się już postępowaniem podatkowym - obejmującym zarówno określenie zobowiązania podatkowego, jak i zwrotu różnicy podatku za dany okres rozliczeniowy, prawidłowo organ podatkowy odmówił wszczęcia postępowania na podstawie art. 165a ordynacji podatkowej w zakresie zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym.
3. Skarga kasacyjna jako sformalizowany środek prawny winna w sposób konkretny określać jednostkę redakcyjną przepisu, którego dotyczy zarzut skargi kasacyjnej, jak również sposób naruszenia tegoż przepisu. Braki w tym zakresie w skardze kasacyjnej uniemożliwiają odniesienie się do tak postawionego zarzutu.
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę Tomasza W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu podatku VAT za wrzesień i październik 2002 r. Organy podatkowe ustaliły, że postanowieniem z dnia 1.12.2004 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przeworsku odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie zwrotu kwot nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym za wrzesień i październik 2002 r. W uzasadnieniu postanowienia organ odwoławczy wyjaśnił, iż poprawność rozliczenia podatnika z budżetem w zakresie podatku VAT za wrzesień i październik 2002 r. była przedmiotem kontroli, a następnie postępowania podatkowego, w wyniku którego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przeworsku, decyzjami z dnia 12.11.2003 r., określił kwotę zwrotu różnicy podatku VAT i wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za omawiane okresy. W toku postępowania odwoławczego Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, decyzjami z dnia 12.02.2004 r., uchylił decyzje organu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty