22.03.2005

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2005 r., sygn. OSK 1288/04

1. Konstrukcja prawna ograniczenia korzystania z nieruchomości wskazuje, że jest to jedna z form wywłaszczenia zdefiniowana w art. 112 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami /Dz.U. 2000 nr 46 poz. 543/. Unormowanie art. 124 ust. 1 cyt. ustawy jest tym szczególnym drugim rodzajem wywłaszczenia, polegającym na ograniczeniu prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego.

2. Dopuszczalność ograniczenia prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego w trybie art. 124, możliwa jest tylko wówczas, gdy plan miejscowy przewiduje na danej nieruchomości realizację celu publicznego /art. 112 ust. 1 cyt. ustawy o gospodarce nieruchomościami/. Zatem ingerencja w konstytucyjnie chronione prawo własności możliwa jest tylko w sytuacji określonej w art. 124 ust. 1 cyt. ustawy i nie można, w związku z tym, przy interpretacji tego przepisu stosować wykładni rozszerzającej.

3. Działalność podjęta w sferze całej wspólnoty państwowej lub samorządowej na rzecz wszystkich ich członków, na równych prawach w szczególności za pomocą środków rzeczowych i finansowych tych wspólnot, daje podstawę do zakwalifikowania gospodarowania w interesie publicznym.

4. Realizowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wyłącznie jako inwestycji liniowej, należy uznać za realizację celu publicznego. Realizacja ta wiąże się bowiem z wykonaniem na znacznym obszarze takiego zamierzenia dla określonej wspólnoty państwowej lub samorządowej.

5. Nie można zastosować konstrukcji prawnej z art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami i zezwolić na przeprowadzenie na nieruchomości urządzeń w postaci przyłączy niezbędnych do korzystania z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, w projektowanym budynku, jeśli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody a nieruchomość nie jest położona na obszarze przeznaczonym w planach miejscowych na cele publiczne skoro realizacja ta nie stanowi celu publicznego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Floriana C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 maja 2004 r., II SA/Lu 550/03 sprawie ze skargi Floriana C., Andrzeja C., Elżbiety C., Grzegorza C., Marcina C. na decyzję Wojewody L. z dnia 3 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie zezwolenia na przeprowadzenie przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Lublinie, (...)

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne