14.02.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2005 r., sygn. GSK 1453/04

1. W myśl postanowień art. 20 par. 1 i 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ warunki uzyskiwania pochodzenia, jakie powinny spełniać towary, aby korzystać z obniżonych stawek celnych oraz sposoby dokumentowania tego pochodzenia określane są według reguł preferencyjnego pochodzenia towarów, zawartych w umowach międzynarodowych. Oznacza to, że w odniesieniu do przywozu z zagranicy towarów "pochodzących", wnioskowanych do obniżonej stawki celnej, prawo krajowe stosuje się w ograniczonym zakresie, z wyłączeniem tej części postępowania, która dotyczy spełniania warunków uzyskiwania pochodzenia dla korzystania z omawianej preferencji celnej oraz sposobów dokumentowania tego pochodzenia.

2. Przepis art. 83 ustawy - Kodeks celny umożliwia organom celnym przeprowadzenie weryfikacji niezależnie od czasu i miejsca.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Wiktora W. - Syndyka Masy Upadłości Dariusz Ś. - PPHU "D." w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 lipca 2004 r. SA/Sz 2012/02 w sprawie ze skargi Dariusza Ś. PPHU "D." w C. na decyzję Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie z dnia 23 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie określenia długu celnego - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 14 lipca 2004 r. SA/Sz 2012/02 po rozpoznaniu skargi Dariusza Ś. - PPHU "D." w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia 23 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie długu celnego - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że na podstawie 4 zgłoszeń celnych SAD (...) z dnia 18 marca 1999 r., (...) z dnia 24 marca 1999 r., (...) z dnia 27 marca 1999 r. i (...) z dnia 13 kwietnia 1999 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci odzieży używanej, sprowadzonej z Niemiec, wobec którego dla wymiaru należności celnych przyjęto obniżoną stawkę celną przewidzianą dla towarów pochodzących z krajów Unii Europejskiej na podstawie dołączonych do zgłoszenia deklaracji eksportera o preferencyjnym pochodzeniu towaru zawartych na fakturach dokumentujących sprzedaż towaru. Faktury te wraz z deklaracją eksportera przekazane zostały przez polskie władze celne do weryfikacji niemieckim władzom celnym, które pismem z dnia 18 lipca 2001 r. poinformowały, że towar będący przedmiotem importu nie jest towarem pochodzącym z Unii Europejskiej w rozumieniu protokołu Nr 4 do Układu Europejskiego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne