Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2005 r., sygn. GSK 1400/04
1. Przewidziany w art. 65 par. 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ trzyletni termin do wydania decyzji o uznaniu zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, dotyczy wydania i doręczania decyzji stronie przez organ pierwszej instancji, gdyż do kompetencji właśnie tego organu należy weryfikacja wadliwego zgłoszenia celnego /art. 283 pkt 1 w związku z art. 65 par. 4 pkt 2 Kodeksu celnego/. Z treści art. 65 par. 5 Kodeksu celnego nie wynika, aby określony w nim termin odnosił się do wydania decyzji ostatecznej, od której nie przysługuje środek odwoławczy w toku instancji. Termin ten nie zależy także od tego czy postępowanie w sprawie weryfikacji zgłoszenia celnego zostało wszczęte na wniosek strony czy z urzędu.
2. Przy ocenie kwestii dopuszczalności wydania przez organ odwoławczy w stanie prawnym sprzed noweli z dnia 23 kwietnia 2003 r., decyzji ostatecznej po upływie terminu, określonego w art. 65 par. 5 Kodeksu celnego, należy mieć na uwadze, że trzyletni termin do wydania decyzji został ustalony w interesie dłużnika celnego, a to oznacza, że upływ tego terminu dopiero w postępowaniu odwoławczym nie może powodować, aby wadliwie ustalona przez organ pierwszej instancji kwota wynikająca z długu celnego nie mogła być skorygowana przez organ odwoławczy, na korzyść dłużnika celnego, jeśli decyzja organu pierwszej instancji została wydana przed upływem terminu przewidzianego w art. 65 par. 5 Kodeksu celnego.
Organ odwoławczy z uwagi na treść art. 234 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ nie może orzec na niekorzyść strony i to także w warunkach, gdy zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes publiczny. Może natomiast, aż do upływu pięcioletniego terminu przedawnienia kwoty wynikającej z długu celnego, określonego w art. 242 par. 4 Kodeksu celnego, utrzymać w mocy decyzję organu pierwszej instancji w kształcie, jaki nadał jej ten organ, ale także wydać decyzję reformatoryjną i ustalić kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości niższej niż uczynił to organ pierwszej instancji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty