Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2005 r., sygn. GSK 1358/04
Ustawa z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ w przepisie art. 83 par. 1 i 2 określa prawo organu celnego do podejmowania wszelkich czynności dotyczących kontroli celnej w każdym miejscu i w każdym czasie. Szczegółowa regulacja w art. 83 dotyczy uprawnienia organu celnego do podjęcia czynności kontroli celnej zgłoszenia celnego po zwolnieniu towarów. Kontrolą objęte mogą być dokumenty i dane handlowe, dotyczące przywozu lub wywozu towarów objętych zgłoszeniem celnym i celem badania jest upewnienie się co do prawidłowości danych zawartych w zgłoszeniu celnym.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Wiktora W. - Syndyka Masy Upadłości PPHU "D." Dariusza Ś. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 sierpnia 2004 r. SA/Sz 1167/03 w sprawie ze skargi Dariusza Ś. PPHU "D." w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia 16 maja 2003 r. (...) w przedmiocie określenia długu celnego - oddala skargę kasacyjną.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 4 sierpnia 2004 r. SA/Sz 1167/03 po rozpoznaniu skargi Dariusza Ś. - PPHU "D." w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia 16 maja 2003 r. (...) w przedmiocie długu celnego - oddalił skargę.
Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które podały, że na podstawie zgłoszenia celnego SAD (...) z dnia 8 stycznia 1999 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci odzieży używanej, wobec którego dla wymiaru należności celnych przyjęto obniżoną stawkę celną przewidzianą dla towarów pochodzących z krajów Unii Europejskiej na podstawie dołączonej do zgłoszenia deklaracji eksportera złożonej na fakturze zakupu. Faktura ta wraz z deklaracją eksportera przekazana została przez polskie władze celne do weryfikacji władzom celnym państwa eksportera, które pismem z dnia 16 listopada 2000 r. poinformowały, że przedmiotowy towar nie jest towarem pochodzącym z Unii Europejskiej w rozumieniu protokołu Nr 4 do Układu Europejskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty