03.02.2005 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2005 r., sygn. GSK 808/04

W myśl art. 262[1] par. 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ pracownik, który brał udział w wydaniu decyzji dyrektora izby celnej działającego w pierwszej instancji, a następnie dokonał czynności procesowej przewidzianej przepisami prawa /podpisał pismo/ w postępowaniu odwoławczym - podlega z mocy prawa wyłączeniu, o którym mowa w tym przepisie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "NNP" Spółka z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 lutego 2004 r. V SA 1931/03 w sprawie ze skargi "NNP" Spółka z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w W. z dnia 17 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Warszawie; (...).


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 lutego 2004 r. V SA 1931/03, po rozpoznaniu skargi "NNP" Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w W. z dnia 17 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie nieważności decyzji z dnia 16 kwietnia 2002 r. Dyrektora Urzędu Celnego w W., oddalił skargę.

Zaskarżony wyrok został wydanym w następujących okolicznościach sprawy.

W dniu 24 grudnia 1999 r. w Urzędzie Celnym w W. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu importowane z Danii przez "NNP" Sp. z o.o. w W. leki przygotowane w opakowaniach do sprzedaży detalicznej, zgłoszone do odprawy celnej w dokumencie SAD (...) ze stawką celną "0", według zadeklarowanego kodu PCN 30043110 Taryfy celnej, i wartości celnej towaru 81887,36 zł.

Decyzją z dnia 16 kwietnia 2002 r., po uprzednim wszczęciu postępowania z urzędu w sprawie ustalenia prawidłowej wartości celnej przedmiotowego towaru, Dyrektor Urzędu Celnego w W. uznał zgłoszenia celne z dnia 24 grudnia 1999 r. za nieprawidłowe i ustalił wartość celną towaru stanowiącą podstawę długu celnego w kwocie 40943,96 zł, stwierdzając że z uwagi na zerową stawkę celną - kwota cła /zerowa/ nie ulega zmianie. Dyrektor Urzędu Celnego w W. zmianę wartości celnej uzasadnił ujawnieniem w toku kontroli przeprowadzonej w siedzibie importera umowy dystrybucyjnej, zawartej między eksporterem i importerem, o przyznaniu importerowi upustu w wypadku przekroczenia wielkości zakupów określonych w rocznym planie zakupów opracowanego wspólnie przez obu kontrahentów. Ujawniono nadto notę kredytową potwierdzającą przyznanie upustu, zmniejszającego wartość towaru podaną w fakturze handlowej, przedstawionej przy zgłoszeniu celnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne