04.08.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2004 r., sygn. GSK 733/04

Ustawa z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /t.j. Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./ przewiduje mechanizm korygowania wartości celnej podanej w zgłoszeniu celnym do wartości celnej mierzonej faktyczną, całkowitą ceną zapłaconą lub należną za towar. Organ celny po zwolnieniu towarów może z urzędu lub na wniosek zgłaszającego dokonać kontroli zgłoszenia celnego i jeżeli z tej kontroli wynika, że przepisy regulujące procedurę celną zostały zastosowane w oparciu o nieprawdziwe, nieprawidłowe lub niekompletne dane lub dokumenty, organ podejmuje niezbędne działania w celu właściwego zastosowania przepisów prawa celnego, biorąc pod uwagę nowe dane /art. 83 par. 1-3 Kodeksu celnego/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "O." SA z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 marca 2004 r. V SA 584/03 w sprawie ze skargi "O." SA z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 10 stycznia 2003 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - skargę kasacyjną oddala.


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zaskarżonym wyrokiem oddalił skargę "O." SA w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 10 stycznia 2003 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w W. z dnia 6 czerwca 2002 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. Sąd przyjął za miarodajne ustalenia organów celnych, z których wynikało, że zgłoszenie celne dokonane przez "O." SA w W. według dokumentu SAD z 13 lipca 1999 r. (...) dotyczące objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu partii leków ze składu celnego "O." o wartości 8.164,80 EUR, wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu faktur (...) z dnia 1 czerwca 1999 r. i (...) z dnia 10 maja 1999 r., nie było prawidłowe.

Po przyjęciu zgłoszenia celnego, w wyniku kontroli celnej przeprowadzonej u importera, ujawniono zawartą przez niego z eksporterem-firmą "M.S. i D.I.I." ze Szwajcarii umowę z dnia 10 lutego 1998 r., określającą warunki współpracy między obiema firmami, w tym zasady wystawiania not kredytowych obniżających podaną w fakturach handlowych cenę leków. Postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2002 r. Dyrektor Urzędu Celnego w W. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie wartości celnej towaru deklarowanej przez stronę, a następnie Naczelnik Urzędu Celnego I w W. decyzją z dnia 6 czerwca 2002 r. (...) uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej i określił tę wartość w wysokości obniżonej, uwzględniającej udzielone importerowi obniżki. Po rozpatrzeniu odwołania spółki organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję I instancji, uznając korektę wartości celnej za uzasadnioną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne