02.06.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2004 r., sygn. GSK 633/04

Rabat, jeżeli jest świadczeniem odnoszącym się do ceny importowanego towaru, kształtuje jego cenę i w konsekwencji wartość celną, niezależnie od tego, kiedy został faktycznie przyznany /art. 29 par. 1 i 9 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny - Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 184 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/ skargę kasacyjną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "Y.P." w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 stycznia 2004 r. w sprawie ze skargi spółki z o.o. "Y.P." na decyzję Dyrektora Izby Celnej - Port Lotniczy w W. z dnia 28 listopada 2002 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

Dyrektor Urzędu Celnego w W. w dniu 14 lutego 2000 r. na podstawie zgłoszenia celnego SAD (...) objął procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym farmaceutyki stanowiące przedmiot importu dokonanego przez "Y.P." sp. z o.o. z siedzibą w W. oraz przyjął deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej jego wartości transakcyjnej w kwocie 683.138,87 euro, wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury z dnia 10 lutego 2000 r. (...), wystawionej przez holenderskiego eksportera "Y.E.B.V." z siedzibą w (...) w Holandii.

W czasie od 4 do 14 grudnia 2001 r. w siedzibie skarżącej Spółki przeprowadzono kontrolę celną, podczas której ujawniono zawartą przez "Y.P." z eksporterem farmaceutyków "Y.E.B.V." w dniu 1 marca 1999 r. umowę o udzielaniu rabatu w wysokości 40 procent wartości netto produktów zakupionych przez nabywcę, jeżeli wartość zakupionych produktów wynosić będzie 500.000 euro w każdym miesiącu. W trakcie kontroli ujawniono również wystawione przez eksportera noty kredytowe z podaniem numeru faktury, zmniejszające cenę sprowadzonych leków, które nie zostały uwzględnione przy określaniu wartości celnej tych leków. W związku z tym, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z dnia 29 kwietnia 2002 r. (...) Dyrektor Urzędu Celnego w W. uznał zgłoszenie celne z dnia 14 lutego 2000 r. za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru i orzekając w tej części, określił wartość celną w skorygowanej /obniżonej/ wysokości, uwzględniającej udzielone importerowi przez eksportera rabaty obniżające - zdaniem organu celnego - zafakturowaną należność eksportera. Organ I instancji podkreślił, że upust /rabat/ został przyznany wstecznie, lecz jego udzielenie zagwarantowano w zawartej wcześniej umowie, a zatem strona w chwili dokonania zgłoszenia celnego powinna poinformować Urząd Celny o tej umowie o udzielaniu rabatów, dotyczącej wartości transakcyjnej i wartości celnej towaru.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne