24.06.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 2004 r., sygn. GSK 686/04

Rozpatrując skargę kasacyjną Naczelny Sąd Administracyjny nie jest uprawniony do stosowania prawa unijnego w sprawach rozstrzygniętych przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej ani do rozpatrywania okoliczności, które powstały po wydaniu zaskarżonego wyroku lub mają dopiero powstać /argument z pkt 5 załącznika IV do art. 22 Aktu Przystąpienia stanowiącego załącznik nr 1 do Dziennika Ustaw 2004 nr 90 poz. 864, Tom I str. 696-699/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Gospodarczej sprawy ze skargi kasacyjnej PPH F. Spółka z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 5 marca 2004 r. SA/Bk 238/03 w sprawie skargi PPH F. Spółka z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 17 stycznia 2003 r. (...) w przedmiocie długu celnego - oddala skargę kasacyjną


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 5 marca 2004 r. SA/Bk 238/03, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2004 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "F." Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia 17 stycznia 2003 r. (...) w przedmiocie długu celnego - oddalił skargę.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd podał, że działająca w imieniu Spółki z o.o. "F." z K., Agencja Celna "W.-P." z S., zgłoszeniem celnym (...) z dnia 14 czerwca 2002 r. zgłosiła do odprawy celnej towar z importu określony jako syrop cukrowy aromatyzowany, który zaklasyfikowała według kodu PCN 2106 90 59 0 ze stawką celną obniżoną w wysokości 5 procent. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę zakupu zawierającą deklarację o pochodzeniu towaru z Litwy, CMR, certyfikat jakości określający skład towaru, orzeczenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz pozwolenie na przywóz wydane przez Prezesa Agencji Rynku Rolnego.

Zgłoszenie celne zostało przyjęte, a towar został zwolniony w celu użycia zgodnie z wnioskowaną procedurą.

W dniu 30.07.2002 r. działająca w imieniu importera Agencja Celna "W.-P." złożyła do Urzędu Celnego w S. wniosek o kontrolę przedmiotowego zgłoszenia celnego w odniesieniu do pól 31 i 33 oraz o wydanie stosownej decyzji. W uzasadnieniu wniosku podano, iż omyłkowo określono nazwę towaru, tj. syrop cukrowy aromatyzowany zamiast syrop cukrowy z dodatkami chemicznymi, jak również błędnie określono kod towaru 2106 90 59 0 zamiast 2106 90 98 0.Zmiana ta nie powodowała zmiany wysokości stawki celnej. Do wniosku dołączono m.in. oznaczenie zawartości dodatków chemicznych w syropie cukrowym, dokonane przez Instytut Chemicznej Technologii Żywności Politechniki Ł. na zlecenie importera, dotyczące towaru wcześniej sprowadzonego /w maju 2002 r./ od tego samego eksportera.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne