26.03.2003 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 26 marca 2003 r., sygn. I SA/Łd 1707/02

Umowa o wolnym handlu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Estońską, sporządzona w Warszawie dnia 5 listopada 1998 r. /Dz.U. 2002 nr 175 poz. 1435/, która określała warunki stosowania stawek celnych obniżonych dla towarów sprowadzanych z Estonii, nie należała do czasu jej ogłoszenia do źródeł powszechnie obowiązującego prawa /art. 87 ust. 1 i art. 91 ust. 1 Konstytucji/. Wobec tego jednak, że strony Umowy postanowiły o jej prowizorycznym stosowaniu od dnia 1 stycznia 1999 r. /art. 38 ust. 2 Umowy/, odmowa jej stosowania przed ogłoszeniem i ratyfikacją naruszałaby art. 9 Konstytucji, który zobowiązuje Rzeczpospolitą Polską do przestrzegania wiążącego ją prawa międzynarodowego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi S.-P. S.A. w Sz. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia 19 sierpnia 2002 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - uchyla zaskarżona decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 10 kwietnia 2002 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Ł. uznał za nieprawidłowe zgłoszenia celne SAD (...) z dnia 17 stycznia 2000 r. surowego drewna topola/osika - deski dokonane przez "S.-P." S.A. z siedzibą w Sz. W uzasadnieniu decyzji stwierdzono, że Spółka zadeklarowała stawkę obniżoną, gdyż towar pochodził z Estonii i podlegał stawkom celnym obniżonym na podstawie Umowy o wolnym handlu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Estońską, sporządzonej w W. dnia 5 listopada 1998 r. Pochodzenie towaru udokumentowano deklaracjami naniesionymi na fakturach wystawionych przez eksportera - kontrahenta szwedzkiego. Organ I instancji uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe i określił wysokość długu celnego z zastosowaniem stawki celnej konwencyjnej stwierdzając naruszenie pkt 10 załącznika nr 38 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 listopada 1999 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych /Dz.U. 1999 nr 104 poz. 1193/ przez przedstawienie dowodu pochodzenia - deklaracji na fakturze, który nie został wystawiony w państwie stronie umowy. Niezależnie podkreślono, że z uwagi na wartość przesyłki /powyżej 6.000 Euro/ pochodzenie towaru powinno zostać stwierdzone świadectwem przewozowym EUR.1.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne