Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2003 r., sygn. I SA/Gd 775/01
Gdy faktura stanowiąca załącznik do zgłoszenia celnego nie uwzględnia całości ceny związanej z danym towarem, a jedynie jej część, obowiązkiem importera jest wykazanie w deklaracji wartości celnej pełnej jego wartości uwzględniając całość ceny za towar przyjmując wszystkie jej elementy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Zagranicznego "B.", sp. z o.o. w R. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 30 marca 2001 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Dyrektor Urzędu Celnego w G., kierując się między innymi dyspozycją art. 23 par. 1 i par. 9 oraz art. 30 par. 1 pkt 5 Kodeksu celnego uznał zgłoszenie celne dokonane przez stronę Przedsiębiorstwo Zagraniczne "B.", sp. z o.o. z siedzibą w R., za nieprawidłowe oraz określił kwotę wynikającą z długu celnego.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał na następujące elementy stanu faktycznego i prawnego: strona prowadzi działalność gospodarczą w postaci handlu na rynku krajowym i zagranicznym towarów oraz dystrybucji produktów dla niemowląt pod zastrzeżoną marką Bellvit, które sprowadza z Chin. W trakcie kontroli przeprowadzonej przez Dział Powtórnej Kontroli Celnej Urzędu Celnego w G. ujawniono faktury wystawione przez firmę G. T. I. Ltd. z Hongkongu. Zgodnie z oświadczeniem prezesa zarządu strony, ujawnione faktury dotyczą kosztów za prace projektowe szaty graficznej wieszaków, metek, opakowań i etykiet, które znajdowały się razem z towarami objętymi przedmiotowym zgłoszeniem celnym. Strona złożyła oświadczenie, że nie posiada pisemnej umowy z dostawcami, a wszelkie ustalenia odbywały się telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. Postanowieniem z dnia 16 czerwca 2000 r. wszczęto z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia wartości celnej towarów i objętych procedurą dopuszczenia do obrotu na podstawie przedmiotowego zgłoszenia celnego oraz kwoty wynikającej z długu celnego. Wezwano stronę do wypowiedzenia się, zastosowano również dyspozycję art. 200 par. 1 Ordynacji podatkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty