15.02.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2002 r., sygn. II SA 3018/01

Zdefiniowanie w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej /Dz.U. nr 16 poz. 141/ towaru podrobionego, odwołującego się do zarejestrowanego znaku towarowego, nie może świadczyć o braku możliwości domagania się przez wnioskodawcę, w trybie przepisów ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802/, ochrony przed przejawami wprowadzania na polski rynek towarów oznaczonych niezarejestrowanymi znakami towarowymi.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "DW" Gmbh, (...) na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 16 sierpnia 2001 r. (...) w przedmiocie ochrony praw własności przemysłowej - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję z 1 czerwca 2001 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

"L.-L." (...), przedsiębiorca działający za pośrednictwem Agencji Celnej "M." Spółka z o.o. we W., wprowadził na polski obszar celny elektronarzędzia objęte dokumentem celnym SAD (...) z dnia 14 maja 2001 r., a w szczególności:

wiertarki udarowe, wyrzynarki, szlifierki taśmowe, pilarki tarczowe.

W świetle kontroli dokonanej przez Urząd Celny w G. wyżej wymienione elektronarzędzia były zaopatrzone znakiem towarowym słownym "MASTER CRAFT" oraz znakiem graficznym w postaci korony podobnym do znaków towarowych, podlegających ochronie udzielonej na rzecz firmy "M.-W.", Niemcy.

Decyzją Urzędu Celnego z dnia 17 maja 2001 r. (...) zatrzymano z urzędu wspomniane elektronarzędzia na okres 3 dni roboczych, celem umożliwienia osobie uprawnionej złożenia do Prezesa Głównego Urzędu Ceł, zwanego dalej "Prezesem GUC", wniosku o ochronę praw własności przemysłowej. Decyzja została wydana m.in. na podstawie art. 57 par. 2a ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ o-raz par. 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej /Dz.U. nr 16 poz. 141/. W świetle art. 57 par. 2a Kodeksu celnego organ celny może z urzędu lub na wniosek osoby uprawnionej zatrzymać towary w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej. Osobą uprawnioną jest właściciel praw z zakresu własności intelektualnej lub osoba upoważniona do korzystania z tych praw. Natomiast zgodnie z par. 9 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 1999 r., jeżeli w wyniku kontroli celnej towarów organ celny podejmie uzasadnione podejrzenie, że są to towary podrabiane lub towary pirackie, zatrzymuje te towary na okres 3 dni roboczych w celu umożliwienia osobie uprawnionej złożenia wniosku do Prezesa GUC o ochronę praw własności intelektualnej, handlowej lub przemysłowej. W wypadku niezłożenia wniosku organ celny zwalnia zatrzymane towary. Cytowane rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 57 par. 3 Kodeksu celnego. Stosownie do tego przepisu Rada Ministrów może określić, w drodze rozporządzenia, sposób i tryb postępowania organów celnych przy zatrzymywaniu towarów w wypadku podejrzenia naruszenia przepisów dotyczących ochrony własności intelektualnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne