Wyrok NSA z dnia 4 października 2002 r., sygn. I SA/Łd 1597/01
Układ Europejski został podpisany i ratyfikowany przed wejściem w życie aktualnie obowiązującej Konstytucji. Istotnie ten akt prawny po raz pierwszy uregulował precyzyjnie miejsce w hierarchii aktów prawnych umów międzynarodowych. Ponieważ pod rządami poprzednio obowiązującej Konstytucji obowiązywał inny tryb ratyfikacji umów międzynarodowych, ustawodawca musiał się również odnieść do wcześniej podpisanych i ratyfikowanych umów. Tym zagadnieniem ustawodawca zajął się w przepisach przejściowych a mianowicie w art. 241 ust. 1 Konstytucji RP.
Zgodnie z tą normą prawną umowy międzynarodowe ratyfikowane dotychczas przez Rzeczpospolitą Polską na podstawie obowiązujących w czasie ich ratyfikacji przepisów konstytucyjnych i ogłoszone w Dzienniku Ustaw uznaje się za umowy ratyfikowane za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie i stosuje się do nich przepisy art. 91 Konstytucji, jeżeli z treści umowy międzynarodowej wynika, że dotyczą one kategorii spraw wymienionych w art. 89 ust. 1 Konstytucji.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jarosława M. i Szczepana K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 26 lipca 2000 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Na podstawie zgłoszenia celnego SAD (...) z dnia 18 marca 1998 r., Dyrektor Urzędu Celnego w Ł. dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym, zgłoszony przez stronę towar.
Do wymiaru cła przyjęto obniżoną stawkę celną, określoną dla towarów pochodzących z Unii Europejskiej, w oparciu o dołączone do zgłoszenia celnego świadectwo przewozowe EUR.1 nr A 10842243 z dnia 16 marca 1998 r., wystawione przez francuskie władze celne.
Pismem z dnia 2 listopada 2000 r. francuskie władze celne poinformowały, iż przeprowadzona weryfikacja wykazała, że towar objęty przedmiotowym świadectwem nie spełnia wymogów, co do autentyczności i rzetelności informacji w nim podanych, tak więc towary w nim opisane nie posiadają preferencyjnego pochodzenia w rozumieniu Układu Europejskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty