05.02.2002 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2002 r., sygn. I SA/Ka 2171/00

"Przedstawicielstwo" jest pojęciem szerszym niż "pełnomocnictwo" - to ostatnie jest rodzajem przedstawicielstwa umownego. Kodeks celny zawiera szczególną regulację w zakresie przedstawicielstwa, stanowiąc, iż w przypadku, gdy postępowanie dotyczy towaru przeznaczonego do działalności gospodarczej, przedstawicielem bezpośrednim może być wyłącznie pracownik osoby lub agencja celna - a zatem wykluczone jest ustanowienie innego pełnomocnika /przedstawiciela/ niż podmioty wymienione w tym przepisie; ograniczenie to dotyczy tylko "postępowania przed dyrektorem urzędu celnego".

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Spółki z o.o. "T." z siedzibą w K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 30 sierpnia 2000 r. (...) w przedmiocie powrotnego wywozu towaru - oddala skargę.


UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 1999 r. Agencja Celna "J.-F." S.A., działając jako przedstawiciel "T." Spółki z o.o. w B.-B., zgłosiła towar do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym. Dyrektor Urzędu Celnego w C. przyjął zgłoszenie celne (...). Wskutek kontroli zgłoszenia celnego stwierdzono zaniżenie wartości zgłoszonego towaru oraz nadwyżkę towaru w stosunku do towaru zgłoszonego, z tego względu organ celny wydał w dniu 31 maja 1999 r. decyzję (...) uznającą zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części określenia wartości celnej i ilości towaru, określił kwotę wynikającą z długu celnego oraz objął towar procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne