27.05.2004 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2004 r., sygn. GSK 96/04

Jedynym skutkiem postanowienia o wstrzymaniu wykonania decyzji jest tylko niemożność prowadzenia egzekucji.

Powyższa interpretacja wynika nie tylko z literalnej wykładni art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./, ale z przepisów szczególnych regulujących zasady pobierania odsetek za zwłokę od określonych zaległości celnych.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Barbary D.-O. i Zbigniewa O. - wspólników Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "H." Spółki cywilnej z siedzibą w G., od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku z dnia 21 listopada 2003 r. I SA/Gd 2295/02 w sprawie ze skargi Barbary D.-O. i Zbigniewa O. - wspólników Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "H." Spółki cywilnej z siedzibą w G., na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 30 września 2002 r. w przedmiocie zarachowania wpłaty na poczet należności celnych i odsetek za zwłokę - skargę kasacyjną oddala.


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 listopada 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w G. oddalił skargę Barbary D.-O. i Zbigniewa O. - wspólników Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego "H." Spółki cywilnej z siedzibą w G., na postanowienie Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 30 września 2002 r. w przedmiocie zarachowania wpłaty na poczet należności celnych i odsetek za zwłokę.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że Spółce "H." wymierzono należności celne z tytułu importu do kraju ceratek higienicznych z tworzywa sztucznego. W związku z tym, że Spółka nie uiściła należności celnych, wystosowano upomnienie o obowiązku ich uiszczenia w łącznej kwocie 27.511,20 zł wraz z kosztami upomnienia, odsetkami za zwłokę, które liczono od 13 października 1998 r. Decyzja o wymierzeniu należności celnych została zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodka Zamiejscowego w G., który postanowieniem z dnia 24 lutego 1999 r. wstrzymał jej wykonanie na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./. Następnie Urząd Celny w G. pismem z dnia 26 lutego 1999 r. poinformował Spółkę, że zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne, a odsetki od powyższej kwoty będą liczone od dnia 13 października 1998 r. do ewentualnego wstrzymania wykonania decyzji. Sąd oddalił skargi na decyzje, których wykonanie wcześniej wstrzymał. Po wyrokach tych strona w dniu 12 lipca 2001 r. dokonała wpłaty na poczet należności celnych, nie uwzględniając kosztów upomnienia oraz należnych odsetek za zwłokę. Wobec tego, że wpłacona kwota nie pokryła w całości należności celnych, wpłatę zaliczono proporcjonalnie na cło i odsetki za zwłokę od cła. O zarachowaniu tym powiadomiono postanowieniem, a złożone zażalenie od tego postanowienia nie zostało przez organ II instancji uwzględnione. Uznano, że w sprawie nie wystąpił żaden z przypadków wymienionych w art. 54 par. 1 - Ordynacji podatkowej, w których odsetek nie nalicza się. Przyjęto, że odsetki należało także liczyć za okres wstrzymania wykonania decyzji przez Sąd. Powyższe wstrzymanie powoduje brak możliwości wszczęcia postępowania egzekucyjnego, ale nie uchyla zasady pobierania odsetek za zwłokę od określonej zaległości celnej, o której mowa w art. 242 par. 2 Kodeksu celnego. Oznacza to, że zaskarżone postanowienie nie naruszało prawa i dlatego skarga podlegała oddaleniu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne