28.03.2001

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2001 r., sygn. IV SA 1118/00

1. Fakt, że źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są : Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia oraz akty prawa miejscowego nie oznacza, że z dniem wejścia w życie Konstytucji przestały obowiązywać te akty prawne, które nie mieszczą się w ww. systemie źródeł prawa.

2. Z art. 241 ust. 6 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. /Dz.U. nr 78 poz. 483/ nie wynika, że uchwały Rady Ministrów oraz zarządzenia ministrów lub innych organów administracji rządowej podjęte lub wydane przed dniem wejścia w życie Konstytucji, tracą moc po upływie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy zasadniczej, w związku z obowiązkiem Rady Ministrów ustalenia i przedstawienia Sejmowi w tym czasie, które z uchwał Rady Ministrów lub zarządzeń organów administracji rządowej wymagają zastąpienia ich przez rozporządzenia wydane na podstawie upoważnienia ustawy, a które stają się uchwałami albo zarządzeniami w rozumieniu art. 93 Konstytucji /aktami wewnętrznie obowiązującymi/.

3. Po wejściu w życie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. /Dz.U. nr 78 poz. 483/ w obrocie prawnym mogą pozostawać akty podustawowe podmiotów, które utraciły kompetencję prawotwórczą i to w formie, której nie przewiduje obowiązująca Konstytucja, o ile wydane zostały na podstawie ustawy i w celu jej wykonania. Jeżeli przedkonstytucyjne akty prawne organów administracji rządowej nie opierają się na podstawie ustawowej lub wychodzą poza tę podstawę to zgodnie z utrwalonym orzecznictwem i

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne