Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2001 r., sygn. I SA 786/00
Skoro Fundacja nie dysponowała żadnym prawem do nieruchomości, a nie posiada statutu organizacji społecznej nie mogła występować w niniejszej sprawie jako strona, żądająca kontroli instancyjnej decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Fundacji Rodziny Nissenbaumów na decyzję Generalnego Konserwatora Zabytków z dnia 14.03.2000 r. (...) w przedmiocie wpisania do rejestru zabytków cmentarza żydowskiego położonego w K. - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Konserwator Zabytków działający z upoważnienia Wojewody B. decyzją (...) z dnia 28 września 1998 r. na podstawie art. 5 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury /Dz.U. nr 10 poz. 48 ze zm./ po przeprowadzeniu postępowania na wniosek Fundacji Rodziny Nissenbaumów wpisał do rejestru zabytków woj. białostockiego pod nr rejestru 846 cmentarz żydowski usytuowany w K. na działce oznaczonej nr geodezyjnym 510/1 o pow. 0,8133 ha będącej własnością Skarbu Państwa, we władaniu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Rzeczypospolitej Polskiej. Cmentarz założony prawdopodobnie w XVIII w., obecnie nieczynny, rozplanowany na planie nieregularnego wieloboku, położony na wzgórzu, we wschodniej części miejscowości, ogrodzony metalowym ogrodzeniem z powtarzającym się motywem menory na przęsłach. Na cmentarzu znajdują się fragmenty dwóch nagrobków. Granice ochrony konserwatorskiej oznaczono kolorem czerwonym na załączonym wyrysie geodezyjnym, stanowiącym integralną część niniejszej decyzji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty