Wyrok NSA z dnia 22 marca 2006 r., sygn. II FSK 563/05
Zgodnie z przepisem art. 50 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ organizacja społeczna może wnieść skargę w sprawie dotyczącej interesu prawnego innej osoby jeżeli spełnione zostały łącznie następujące warunki:
1/ sprawa ta leży w zakresie jej statutowej działalności,
2/ organizacja brała udział w postępowaniu administracyjnym.
Warunkiem dopuszczalności wniesienia skargi przez organizację społeczną jest jej uprzedni udział w postępowaniu. Takie określenie przesłanek legitymacji procesowej organizacji społecznej oznacza, że doznaje ona istotnych ograniczeń.
Do tych ograniczeń należy zaliczyć przepisy, które określają zakres i przesłanki na jakich organizacja społeczna może brać udział w postępowaniu administracyjnym. Udział ten jest możliwy tylko w postępowaniu administracyjnym uregulowanym przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego /art. 29 Kpa/, w którym wydawane są zaskarżone do sądu administracyjnego akty, jakimi są decyzje i postanowienia.
Organizacja społeczna nie może zaskarżyć decyzji /postanowienia/ wydanego na podstawie i w zakresie obowiązywania ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. 2005 nr 8 poz. 60 ze zm./. Ustawa ta nie przewiduje udziału organizacji społecznej jako podmiotu na prawach strony /art. 133/. Skoro udział ten w postępowaniu poprzedzającym wydanie decyzji /postanowienia/ nie został przewidziany przez obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, to nie mogła zostać spełniona jedna z przesłanek określających legitymację skargową organizacji społecznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty