15.02.2012

Postanowienie NSA z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. II OZ 55/12

Organizacje społeczne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Anna Łuczaj po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Stowarzyszenia z siedzibą w Rzeszowie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 573/11 o odmowie dopuszczenia do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania Stowarzyszenia z siedzibą w Rzeszowie w sprawie ze skargi E. K. i P. D. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2010 r., znak [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 573/11 odmówił dopuszczenia do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania Stowarzyszenia z siedzibą w Rzeszowie

W uzasadnieniu postanowienia Sąd podał, że badając zgłoszony w trybie art. 33 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r., Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), zw. dalej p.p.s.a., wniosek o dopuszczenie jej do udziału w sprawie należy w pierwszym rzędzie sprawdzić, czy spełnione są warunki formalno-prawne, tj. organizacja jest powołana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa powszechnie obowiązującego, a zakres działalności statutowej uwzględnia charakter rozstrzyganej sprawy sądowoadministracyjnej; czy udział tej organizacji odpowiada celowi sądownictwa administracyjnego, tj. sprzyja realizacji "sądowej kontroli administracji" i czy organizacja realizuje cel publiczny do którego została powołana.

W niniejszej sprawie inwestor podniósł zarzut, iż Z. G. zgłaszając wniosek o dopuszczenie Stowarzyszenia do udziału w istocie nie realizuje celów Stowarzyszenia, lecz zamierza użyć Stowarzyszenia do kontynuowania reprezentowania stron postępowania, które - jako osoba fizyczna reprezentował w postępowaniu administracyjnym. Sąd podniósł, że należało objąć analizą wyjaśnienie, czy Stowarzyszenie w postępowaniu realizuje tylko indywidualne interesy skarżących, czy też te działania mają lub mogą mieć znaczenie dla interesu ogólnospołecznego. Okoliczność, że Z. G. przyznał, że ponieważ nie może reprezentować skarżących przed Sądem, a robi to Stowarzyszenie, a zatem potwierdził, że w istocie zamierza kontynuować rolę pełnomocnika stron, nie jest wystarczająca do wykluczenia, że Stowarzyszenie będzie realizowało cel publiczny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne