20.06.2001 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2001 r., sygn. V SA 1135/00

Ani z przyjętych przez Polskę zobowiązań międzynarodowych w sprawach celnych, ani z przepisu art. 66 par. 3 w zw. z art. 3 par. 1 pkt 11 lit. "b" ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ nie wynika, że podmiot gospodarczy, mający siedzibę na obszarze Unii Europejskiej, nie może skutecznie udzielić pisemnego upoważnienia agencji celnej do wykonywania czynności przedstawiciela pośredniego w rozumieniu art. 253 par. 2 pkt 2 /lub art. 253 par. 3 pkt 1/ powołanego wyżej Kodeksu celnego, a w szczególności do dokonania zgłoszenia celnego, jako zgłaszającego, na podstawie art. 66 par. 1 tej ustawy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi IMPL B.V. w A. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 8 kwietnia 2000 r. (...) w przedmiocie nadania towarowi przeznaczenia powrotnego wywozu - uchyla zaskarżoną decyzję. (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 9 czerwca 1999 r. (...) Dyrektor Urzędu Celnego Port Lotniczy w W., po przyjęciu zgłoszenia celnego dokonanego przez Agencję Celną C.-P. - Spółkę z o.o. w W., upoważnioną do działania we własnym imieniu, ale na rzecz IMPL B.V. w A., orzekł o:

- uznaniu zgłoszenia celnego (...) z dnia 5 maja 1999 r. za nieprawidłowe;

- nadaniu towarowi ujętemu w zgłoszeniu, to jest klawiaturze komputerowej w ilości dwóch sztuk, przeznaczenia celnego - powrotnego wywozu poza polski obszar celny;

- nakazaniu uiszczenia 30 zł opłaty manipulacyjnej.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że w dniu 5 maja 1999 r. C.-P. Spółka z o.o. w W., działając jako przedstawiciel pośredni holenderskiej firmy IMPL B.V. w A., dokonała zgłoszenia celnego (...), zmierzającego do objęcia towaru - w postaci 2 sztuk klawiatury komputerowej - procedurą dopuszczenia do obrotu.

W dniu 14 maja 1999 r. Dyrektor Urzędu Celnego Port Lotniczy w W. wydał postanowienie (...) o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie dokonania zgłoszenia celnego.

Dyrektor Urzędu Celnego PL ustalił, że firma IMPL w A. nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej ani na podstawie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium PRL działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne, ani też na podstawie ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym. Ponadto, firmie tej nie nadano w Polsce statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON, co stanowi wymóg określony przepisem par. 166 ust. 1 pkt 9 zarządzenia Prezesa GUC w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne