Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2001 r., sygn. I SA/Gd 2086/98
Przepis art. 65 par. 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ jest przepisem umożliwiającym rozpatrzenie żądania strony dotyczącego zmiany ilości towaru wykazanego w zgłoszeniu celnym złożonego do organów celnych już po zwolnieniu towaru.
Możność reformowania zgłoszenia celnego w tym zakresie wynika z uwzględnienia tego, że decyzje wydawane przez organy celne, z powołanym powyżej przepisem art. 65 par. 4 Kodeksu celnego, nie są decyzjami tworzącymi zobowiązanie do uiszczenia należności celnych przywozowych lub należności celnych wywożonych, stwierdzają jedynie, jaka była prawidłowa wysokość zobowiązania w chwili jego powstania.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jerzego G. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 20 sierpnia 1998 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 20 sierpnia 1998 r. Prezes Głównego Urzędu Ceł utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w T. z dnia 9 czerwca 1998 r., mocą której za prawidłowe zostało uznane zgłoszenie celne z dnia 26 marca 1998 r. dokonane przez Jerzego G. - właściciela firmy "G i Syn".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty