Wyrok NSA z dnia 30 maja 2000 r., sygn. I SA/Wr 3126/99
Przepis art. 30 par. 1 pkt 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./ nakazujący doliczenie do ceny transakcyjnej kosztów transportu do granicy państwa nie uzależnia doliczeń od tego, jakie koszty poniósł importer.
Regulacja w nim zawarta dotyczy obiektywnych kosztów transportu do granicy, niezależnie od tego, kto koszty w tej wysokości faktycznie ponosił.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu (...) sprawy ze skargi Edyty Cz. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 19 listopada 1999 r. (...) w przedmiocie należności celnych - uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Dyrektora Urzędu Celnego we W. z dnia 17 sierpnia 1998 r. (...); (...).
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 17 sierpnia 1998 r. (...) Dyrektor Urzędu Celnego we W. uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne w części dotyczącej określenia kwoty długu celnego i określił kwotę długu w wysokości 1.315,10 zł.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, co następuje:
Dnia 17 sierpnia 1998 r. Firma PiG Export Import Edyta Cz. złożyła zgłoszenie celne o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci bananów. Na żądanie Urzędu strona dostarczyła na usługę transportową fakturę nr 99/98 z dnia 15 sierpnia 1998 r., wystawioną przez Spółkę cywilną w K.-W. z rozbiciem kosztów na odcinki tras: Antwerpia - granica państwa /Olszyna/, tj. 850 km - 800 DEM i granica państwa Olszyna - Nowe Brzesko 1.900 DEM. Urząd przeprowadził weryfikację zgłoszenia celnego i uznał je za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia kwoty długu celnego. Organ uznał też, że zgodnie z art. 23 Kodeksu celnego wartością celną towarów jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany w celu przywozu na polski obszar celny, ustalana z uwzględnieniem art. 30 i art. 31. Stosownie do art. 30 do ceny taktycznie zapłaconej lub należnej dodaje się - między innymi - koszty transportu do granicy państwa. Zgodnie z par. 7 art. 23 Kodeksu celnego wartość transakcyjna nie może być przyjęta za wartość celną, gdy organ celny z uzasadnionych przyczyn zakwestionuje wiarygodność i dokładność informacji lub dokumentów służących do określenia wartości celnej. W tej sprawie zakwestionowano wiarygodność faktury za transport, w części dotyczącej rozbicia ogólnej kwoty kosztów transportu na koszty poniesione na odcinku zagranicznym i krajowym. Wskazane kwoty nie odzwierciedlają bowiem faktycznej wartości kosztów przewozowych na tych trasach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty