Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2000 r., sygn. I SA/Łd 1301-1302/98
Informacja Prezesa Głównego Urzędu Ceł o tym, jakie dowody są niezbędne do zgodnego z prawem zwolnienia od cła na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./, nie jest dla już zakończonego w tym przedmiocie ostateczną decyzją administracyjną postępowania celnego nową okolicznością faktyczną lub dowodem, o których stanowi art. 145 par. 1 pkt 5 Kpa.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jolanty B. na decyzje Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 8 maja 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - uchyla zaskarżone decyzje; (...).
UZASADNIENIE
W dniu 7.06.1995 r. Dyrektor Urzędu Celnego w Ł., działając w oparciu o dokumenty przedłożone przez skarżącą do odprawy celnej, decyzji zawartą w dowodzie odprawy celnej (...) uznał, iż przywieziony przez skarżącą z zagranicy samochód osobowy marki Toyota Camry, rok prod. 1994 wolny jest od cła z mocy art. 14 ust. 1 pkt 7 Prawa celnego.
Przy odprawie celnej skarżąca przedłożyła certyfikat pochodzenia towaru /"Certificate of Origin for a Vehicle"/.
W świetle przepisów prawa obowiązujących na terenie USA oraz ustaleń poczynionych w tej kwestii przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i przesłanych do Głównego Urzędu Ceł stwierdzono, iż pojazdem takim nie można poruszać się po drogach publicznych w USA przed otrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz złożeniem wniosku o wydanie tytułu własności.
Powyższe ustalenia zostały przekazane urzędom celnym przy piśmie Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 20.09.1996 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty