Wyrok NSA z dnia 3 października 2002 r., sygn. IV SA 2619/01
Organ odwoławczy mimo cofnięcia odwołania winien decyzję organu pierwszej instancji poddać kontroli w aspekcie naruszenia prawa, stosownie do treści art. 137 Kpa. W przypadku cofnięcia odwołania przed rozpoznaniem sprawy przez organ odwoławczy powstaje sytuacja prawna, w której wydana została decyzja przez organ I instancji, a ustawodawca uznał za konieczne, by organ odwoławczy sprawdził, po cofnięciu przez stronę odwołania, czy zaskarżona decyzja przez umorzenie postępowania zostaje utrzymana w mocy, nie narusza prawa lub interesu społecznego. Dopiero po rozpoznaniu wniosku strony przez organ odwoławczy o wycofaniu odwołania, decyzja staje się ostateczną.
Naczelny Sąd Administracyjny sprawy ze skargi Krystyny i Zbigniewa Ł. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 21 czerwca 2001 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na budowę - skargę oddala.
UZASADNIENIE
Wojewoda P. na wiosek Haliny i Alberta K. postanowieniem z dnia 15 stycznia 2001 r. wznowił postępowanie administracyjne zakończone ostateczną decyzji Wojewody P. z dnia 27 listopada 2000 r. uchylającą decyzję Prezydenta Miasta G. z 8 sierpnia 2000 r. w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ulicy B. 11A w G. W wyniku wznowionego postępowania decyzją z dnia 11 kwietnia 2001 r. uchylił decyzję Wojewody P. z 27 listopada 2000 r. i utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 8 sierpnia 2000 r. nie znajdując podstaw do jej zmiany lub uchylenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty