Wyrok NSA z dnia 24 września 1991 r., sygn. II SA 746/91
1. Stosunek pracy na podstawie mianowania jest stosunkiem administracyjnoprawnym w sferze prawa pracy.
Nawiązanie jak i rozwiązanie tego stosunku następuje w drodze decyzji administracyjnej /art. 104 Kpa/, w postępowaniu administracyjnym, regulowanym przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, a z niektórymi pracownikami mianowanymi także przepisami szczególnymi.
2. W zakresie postępowania administracyjnego, zmierzającego do wydania decyzji administracyjnej o rozwiązaniu stosunku pracy z mianowanym pracownikiem Narodowego Banku Polskiego, wobec braku szczególnych przepisów proceduralnych, mają w pełni zastosowanie przepisy ogólne, zawarte w Kodeksie postępowania administracyjnego.
3. Nie jest reorganizacją taka zmiana struktury urzędu, która polega na wydzieleniu z dotychczasowej - dwu lub kilku odrębnych jednostek organizacyjnych zatrudniających łącznie tę samą ilość pracowników, albo też zmiana polegająca na innym rozdziale tych samych kompetencji i obowiązków.
4. Zmniejszenie etatów sprzątaczek, kierowców, portierów, palaczy, dozorców itp. nie może stanowić podstawy do rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem merytorycznym banku.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Tomasza Ś. na decyzję Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 12 lipca 1991 r., bez numeru, w przedmiocie rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem mianowanym - uchylił zaskarżoną decyzję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty