Wyrok NSA z dnia 8 września 1989 r., sygn. II SA 390/89
Analiza dowodów i ocena materiału dowodowego powinna być dokonana nie później niż w momencie wydania decyzji rozstrzygającej sprawę, a motywy rozstrzygnięcia mają wynikać z uzasadnienia decyzji, jako jej integralnej części /art. 107 par. 3 Kpa/.
uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy pierwszej instancji w przedmiocie stwierdzenia uprawnień kombatanckich.
UZASADNIENIE
Zarząd Główny Związku Bojowników o Wolność i Demokrację decyzją z dnia 22 czerwca 1988 r. L.dz. l/Aug/WER/88 utrzymał w mocy decyzję Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD w B. z dnia 3 grudnia 1987 r. o odmowie stwierdzenia na rzecz Ryszarda A. uprawnień kombatanckich, albowiem na potwierdzenie powołanej przynależności do Armii Krajowej w okresie od lutego 1943 r. do lipca 1943 r. na terenie placówki w O. przedłożył oświadczenia trzech świadków, którzy nie spełniają wymogów regulaminu weryfikacyjnego, gdyż żaden z nich nie był przełożonym zainteresowanego, jak również działali pod różnym dowództwem, a nadto nie miał on wówczas ukończonych 16 lat. W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego na powyższą decyzję Ryszard A. zarzucił, że uzasadnienie tej decyzji jest nie przekonujące, skoro przynależność jego do oddziału partyzanckiego pod dowództwem ppor. Stanisława Makucha pseudonim "Kruk", a następnie pod dowództwem Edwarda Błaszczuka pseudonim "Grom" oraz fakt złożenia przysięgi i otrzymania pseudonimu "Gucio" potwierdzili świadkowie, którzy byli we wspólnym oddziale.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty