02.07.2016 Kadry i płace

Jak dokonać potrącenia z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na część etatu

W razie potrącenia dokonywanego z wynagrodzenia pracowników niepełnoetatowych należy pomniejszyć kwotę wolną od potrąceń proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W przypadku gdy pracownik w miesiącu otrzymuje składniki wynagrodzenia w różnych terminach, pracodawca powinien stosować jedną kwotę wolną od potrąceń.

Przepisy Kodeksu pracy w zakresie pomniejszania wynagrodzenia pracowniczego wskazują przede wszystkim:

● rodzaje należności, które można egzekwować bez potrzeby uzyskiwania na to zgody zatrudnionego,

● kolejność, w jakiej należy dokonywać potrąceń,

● ograniczenia dotyczące wysokości potrąceń.

Niezależnie od woli pracownika z jego wynagrodzenia w pierwszej kolejności potrąceniu podlegają sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych - do wysokości 3/5 wynagrodzenia. Następnie zaspokojeniu podlegają sumy egzekwowane na podstawie tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, potem zaś zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi przez pracodawcę - do wysokości 1/2 wynagrodzenia. Na końcu można potrącać kary pieniężne - do wysokości 1/10 części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń mających pierwszeństwo.

Przy zbiegu potrąceń z różnych tytułów potrącenia kwot egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczek pieniężnych nie mogą w sumie przekraczać 1/2 wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami należności alimentacyjnych - 3/5 wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne