Jak zmieniły się zasady wspierania pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych
Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwiększył się krąg osób niepełnosprawnych, za które pracodawca może otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem, łatwiej jest też uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Zmniejszyła się jednak wysokość refundacji z PFRON kosztów szkoleń zatrudnionych osób niepełnosprawnych.
Zmiany dotyczą zwrotu kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych, dofinansowania do ich wynagrodzeń, zwrotu kosztów dodatkowych oraz refundacji szkoleń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON).
Zwrot kosztów zatrudnienia
Zmienione przepisy art. 26 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej) rozszerzają krąg osób niepełnosprawnych, w związku z zatrudnieniem których pracodawca może otrzymać zwrot kosztów, m.in. adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty