Czy pracownikowi należy wypłacić kolejną nagrodę jubileuszową po udokumentowaniu dłuższego stażu pracy
Jesteśmy pracodawcą z sektora prywatnego. Ponieważ nasze zatrudnienie w ostatnim czasie wzrosło i wynosi obecnie powyżej 20 pracowników, mamy obowiązek wprowadzenia regulaminu wynagradzania, który wymaga uzgodnienia z funkcjonującą u nas zakładową organizacją związkową. Organizacja związkowa domaga się, aby do regulaminu wynagradzania wprowadzić postanowienie o prawie pracowników do nagród jubileuszowych, określając warunki ich wypłacania. Czy powinniśmy dostosować się do żądań organizacji związkowej?
Nagroda jubileuszowa - obowiązek czy uprawnienie
problem
rada
Wprowadzenie do regulaminu wynagradzania postanowienia o prawie pracowników do nagrody jubileuszowej zależy od decyzji pracodawcy. Organizacja związkowa może jedynie wnioskować o wprowadzenie takiego postanowienia. Ustawowe przepisy prawa pracy nie zobowiązują pracodawcy z sektora prywatnego do wypłaty nagród jubileuszowych, zatem wypłata tych nagród jest w przypadku takiego pracodawcy dobrowolna, a nie obowiązkowa. Szczegóły - w uzasadnieniu.
uzasadnienie
Pracownik ma prawo do nagrody jubileuszowej tylko wówczas, gdy takie świadczenie jest przewidziane w przepisach płacowych obowiązujących u zatrudniającego go pracodawcy. Jeśli pracownik nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani regulaminem wynagradzania, który przewidywałby wypłatę nagrody jubileuszowej, a także nie należy do grupy pracowników, dla których na mocy przepisów szczególnych taka nagroda jest przewidziana, to nie nabywa prawa do nagrody.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty