02.01.2009 Podatki

VAT 2009

Weszła w życie długo oczekiwana nowelizacja ustawy o VAT. Zdecydowana większość zmian zaczęła obowiązywać od 1 grudnia br. Pozostała ich część zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

I. PLUSY I MINUSY ZMIAN W VAT - KOMENTARZ

Opracowanie przedstawia wykaz zmian merytorycznych wprowadzonych w ustawie o VAT, w podziale na zmiany obowiązujące od 1 grudnia 2008 r. i zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2009 r. W zestawieniu pominięto zmiany techniczne i redakcyjne. Nowe rozwiązania podatkowe szczególnie interesujące naszych Czytelników będą omawiane na bieżąco na łamach Mk (pytania do redakcji można zadawać na www.mk.infor.pl w zakładce Masz problem? Zadaj pytanie).

Zmiany w VAT obowiązujące od 1 grudnia 2008 r.

infoRgrafika Dodatkowe zobowiązanie w VAT. Organy skarbowe nie będą już mogły nakładać na podatników dodatkowego zobowiązania w VAT (został uchylony art. 109 ust. 4-8). Przed nowelizacją dodatkowe zobowiązanie w VAT było nakładane na podatników w przypadku zaniżenia zobowiązania podatkowego lub zawyżenia kwoty zwrotu VAT. Nałożenie takiej sankcji oznaczało dla podatnika obowiązek zapłaty dodatkowej należności w wysokości 30% zaniżenia zobowiązania podatkowego lub 30% zawyżenia kwoty zwrotu.

infoRgrafika Dostawa nieodpłatna. Podstawę opodatkowania w przypadku nieodpłatnej dostawy towarów spożywczych dla organizacji pożytku publicznego oraz innych darowizn należy określać według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia przekazywanych nieodpłatnie towarów ustalonych w dniu dostawy, a nie jak dotychczas według odrębnych zasad (uchylono art. 29 ust. 10a).

  Nastąpiła zmiana definicji eksportu towarów. Po nowelizacji eksportem jest potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów z terytorium kraju będący wykonaniem wszystkich czynności wymienionych w art. 7 ustawy o VAT (poprzednio przepis wymieniał wyłącznie czynności wskazane w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT). W wyniku zmiany eksportem towarów (z prawem do zastosowania stawki 0%) jest również wywóz towarów w ramach czynności nieodpłatnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne