Skutki podatkowe umorzenia lub obniżenia czynszu najmu między przedsiębiorcami

Umowa najmu jest jedną z najczęściej zawieranych przez przedsiębiorców umów. W trakcie jej trwania zdarza się czasami potrzeba umorzenia lub obniżenia umówionego czynszu. Zazwyczaj dzieje się tak z powodu szczególnych okoliczności zewnętrznych, jak obecny stan epidemii, ale nie tylko. Do umorzenia lub obniżenia czynszu może dojść także z innych, bardziej prozaicznych przyczyn, np. z powodu przejściowych trudności z płynnością finansową najemcy. W raporcie zostaną omówione skutki takich zdarzeń u przedsiębiorców.

 

Raport dotyczy skutków podatkowych umorzenia lub obniżenia czynszu najmu między przedsiębiorcami (zarówno czynszów już należnych, jak i przyszłych).

W raporcie omawiamy skutki podatkowe:

  • umorzenia czynszu - będącego efektem zawarcia umowy o zwolnienie z długu przez strony umowy najmu (dotyczy zatem skutków zawarcia umowy regulowanej przez art. 508 Kodeksu cywilnego),
  • obniżenia czynszu najmu - będącego efektem innych zdarzeń niż zawarcie umowy o zwolnienie z długu. Dotyczyć to może również przypadków, w których dochodzi do obniżenia czynszu najmu do 0 zł.

 

Forma umorzenia czynszu najmu

Kodeks cywilny nie wymaga, aby umowa zwolnienia z długu została zawarta w szczególnej formie. Umowa ta może zostać zatem zawarta w dowolnej formie. Jak czytamy w wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 29 grudnia 2015 r., sygn. akt V ACa 189/15:

SA

(...) zwolnienie dłużnika z długu, skutkujące wygaśnięciem zobowiązania, wymaga umowy stron stosunku zobowiązaniowego - ich zgodnych oświadczeń woli. Nie jest tu konieczne zachowanie żadnej formy tej czynności prawnej, a wola stron może być uzewnętrzniona również w sposób dorozumiany.

Oznacza to, że dla skutecznego umorzenia czynszu najmu (rozumianego jako zwolnienie najemcy z długu na podstawie art. 508 Kodeksu cywilnego) nie jest konieczne zawieranie umowy w formie szczególnej albo przynajmniej dostosowanej do formy umowy najmu. Tym niemniej dla celów dowodowych wskazane jest, aby zachowana została przynajmniej pisemna forma umowy o zwolnienie z długu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne