Usługi budowlane – rozliczenia VAT i podatku dochodowego
Usługi budowlane to jedne z popularniejszych usług wykonywanych przez polskich podatników. Jak się okazuje, w ich bieżącym świadczeniu nie przeszkodziła nawet szalejąca na świecie epidemia koronawirusa. W raporcie na przykładach omówione zostały zasady rozliczania VAT oraz podatku dochodowego z tytułu świadczenia takich usług. Przedstawiono również ich przykładową ewidencję w księgach rachunkowych.
1. Rozliczanie VAT
Rozliczanie VAT z tytułu świadczenia usług budowlanych odbywa się w sposób szczególny. Odrębności dotyczą m.in. zasad powstawania obowiązku podatkowego, ustalania miejsca świadczenia, wysokości podatku, fakturowania oraz sposobu dokonywania płatności.
1.1. Moment powstania obowiązku podatkowego
Obowiązek podatkowy przy świadczeniu usług budowlanych powstaje na dwa sposoby.
Pierwszy z nich ma zastosowanie w sytuacjach, gdy usługi te są opodatkowane oraz świadczone na rzecz podatnika albo osoby prawnej niebędącej podatnikiem. W takich przypadkach obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług budowlanych powstaje:
- z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty - w zakresie, w jakim następuje to przed wystawieniem faktury oraz wykonaniem usługi,
- z chwilą wystawienia faktury - w zakresie, w jakim wcześniej nie powstał obowiązek podatkowy na skutek otrzymania zapłaty, o ile nie nadszedł 30 dzień, licząc od dnia wykonania usługi,
- 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi - w zakresie, w jakim wcześniej nie powstał obowiązek podatkowy na skutek otrzymania zapłaty lub wystawienia faktury (zob. art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a w zw. z art. 19a ust. 7 i 8 oraz w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT).
Przykład 1
10 czerwca 2020 r. podatnik ABC zawarł z podatnikiem XYZ umowę o wykonanie usługi budowlanej za kwotę 30 000 zł netto + 6900 zł VAT. Usługa została wykonana 11 lipca 2020 r. Wcześniej, tj. 25 czerwca 2020 r., podatnik wystawił fakturę dokumentującą wykonanie tej usługi. W tej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia przedmiotowej usługi budowlanej powstał w całości 25 czerwca 2020 r. (w dniu wystawienia faktury).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty